Monika Földešiová Kultúra

1150. výročie príchodu vierozvestcov ponúkne 200 podujatí

Programová konferencia venovaná 1150. výročiu príchodu Cyrila a Metoda, ktorá sa dnes koná v Trnave, je štartom pre aktivity na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Trnavskej arcidiecézy. Do kalendára na tento a nasledujúci rok je v regióne

Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia krajských a mestských samospráv, vysokých škôl, cirkvi, kultúrnych a spoločenských inštitúcií TTSK. Rokovanie prostredníctvom vedúceho kancelárie prezidenta Milana Čiča pozdravil Ivan Gašparovič. Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč vyzdvihol úsilie a zanietenie v TTSK pre túto myšlienku. „Bodaj by všetky kraje boli také ako trnavský,“ povedal pre TASR. V Trnave sú podľa neho s prípravou na oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu najďalej a predbehli aj celoštátne aktivity. „Je to správne, veď práve veľké myšlienky musia prejsť k ľuďom cez regióny, obce a mestá. Iná cesta nevedie, keď už školstvo máme také, aké máme,“ povedal Tkáč. Arcibiskup Róbert Bezák pripomenul, že Cyril a Metod sú tými, ktorí personalizovali a poslovenčili Boha. „Naučili nás, že sa s ním možno rozprávať aj po slovensky,“ povedal vo svojom príhovore. Predseda TTSK Tibor Mikuš dodal, že región má živý vzťah k tradíciám a hodnotám. „Cyril a Metod priniesli na Slovensko princípy, ktoré pretrvávajú a na ktoré sa dnes odvoláva aj naša ústava,“ konštatoval. V programe konferencie boli viaceré vystúpenia, okrem iných, rektora Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Matúša o odkaze vierozvestcov pre rozvoj vzdelanosti a predsedu Spolku sv. Vojtecha Vendelína Plevu o cyrilo-metodskej tradícii vo vydaniach spolku. Všetky referáty budú zaradené do zborníka, ktorý by mal vyjsť do konca júna t.r.
V kalendári podujatí k 1150. výročiu sú mnohé aktivity, ktoré začali už v marci výstavou v Záhorskej galérii v Senici. Oficiálne otvorenie Roku Cyrila a Metoda je 4. júla, kedy bude aj vydanie pamätnej medaile. Ukončenie bude 23. decembra 2013.

tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM