Monika Hanigovská Rôzne

Adriana ako 10-ročná skúšala víno: Keď jej skryli alkohol, vypila prostriedok na okná

Mnohí z nás poznajú vtipy o alkohole a ich užívateľoch. Pani Adriana je však príkladom toho, že nie vždy všetko skončí zábavne.

Ilustračný obrázok k článku Adriana ako 10-ročná skúšala víno: Keď jej skryli alkohol, vypila prostriedok na okná
Zdroj: pixabay.com

Pripíjame si ním cez sviatky, piatky, oslavy. Príležitostí na konzumáciu alkoholu je stále dosť. Adriana však nedokázala presedieť pri jednom poháriku. Závislosť vystupňovala do takého extrému, že polovicu fľaše si dopriala už cestou z práce.

Trnavčanku priviedol alkohol do vyhrotených a deštruktívnych situácií, o ktorých možno ani veľa z nás netuší, že môžu vôbec existovať.

Sama bola “v alkoholovom náleve“ niekoľko rokov, no zároveň nám však s hrdosťou v hlase oznamuje, že nepije už 11 rokov. Vyhraté však nemá! Toto je úprimný rozhovor abstinujúcej alkoholičky. Dnes24 vám s ňou prináša rozhovor.

Ako dieťa dopíjala zvyšky alkoholu

„Nechcem ukazovať prstom na rodinu, ale alkoholu bolo u nás vždy dosť.“ Spomína najmä na svojho otca. „Ľúbil piť a nikto to extra neriešil. Neskôr som ho začala preto nenávidieť. Paradoxne, napriek tomu, som sa stala alkoholičkou,“ sype si popol na hlavu.

Zatiaľ čo iné deti sa hrávali na oslavách, spoznávali svojich rovesníkov, ona už vtedy ochutnávala alkohol. „Už ako 10-ročná som tajne dopíjala z pohárov alkohol, najmä víno,“ šokuje nás.

Neostalo však len pri náhodnom prístupe k nemu. Keď mala 13-násť, začala si potajomky sama ulievať. „Niekto si rád dopraje večer kakao, teplý čaj. To ma vždy nelákalo.“

Článok pokračuje pod fotkou.

Tajne v komore

Keď všetci zaspali, vybrala sa do komory, kde si narýchlo niečoho „cucla“. Vďaka otcovi sa poličky prehýbali alkoholom, úbytok tak akosi nikomu neudieral do očí. Jej problémy boli dlho prehliadané.

Raz ju však nachytala matka. „Riadne mi vyčistila žalúdok, schovala alkohol a skončilo to,“ priznáva, no najmä zdôrazňuje fakt, že keby to dlhšie trvalo, mohla si už v mladučkom veku vybudovať silnú závislosť.

Alkoholizmus ju však aj tak dobehol. „Rozšupla som sa na výške. Oslavy, krúžkovice, sviatky. Dorazila som sa naplno nástupom do práce.“ Najprv to bol každý piatok, potom aj víkend, až sa „dopracovala“ na denný prídel vína aj niečoho tvrdšieho.

Peklo v práci

„Už v práci som mala nutkanie na pohárik,“ priznáva sa. Naraz nastúpili akési silné alkoholické chute, neschopnosť sústredenia, tras i podráždenosť.

„Keď som v práci skončila, utekala som rovno do obchodu.“ Neskôr nechcela strácať čas. Alkohol si preliala do plastovej fľaše.

Naraz bol stále poruke. „Polovicu som vypila cestou z práce.“ Adriana vraví, že alkohol jej nielen chutil, no pomohol jej nadväzovať priateľstvá – tak to aspoň vtedy vnímala. „Alkohol ma dokázal uvoľniť! Striasť všetky pracovné a osobné problémy, zbavoval zodpovednosti.“ V bare a medzi priateľmi naraz nebola „tá tichá Adriana“.

Článok pokračuje pod fotkou.

Patrila k najzávislejším, no smiala sa im

Že ma veľký problém? To si vtedy nemyslela! „Ani na začiatku neskoršej liečby, som si nepripúšťala fakt, že si vážne ubližujem. Veľakrát som sa smiala alkoholikom, odsudzovala ich, pritom som spadla rovno do najrizikovejšej fázy.“ Adriane diagnostikovali najhoršiu fázu alkoholizmu.

V tomto najnebezpečnejšom štádiu mala „dlhé vedenie". „Dodnes si na niektoré veci nespomínam… Ráno som sa prebudila a hneď som si trochu naliala.“

Adriana stratila zábrany. Keď jej muž zakázal alkohol, vypila tekutý prostriedok na okná. Inokedy predala za pár eur strieborné a zlaté šperky, len aby mala na lacné víno.

Postupne strácala záujem o život a manžela, ktorý prestával tolerovať a zvládať jej nálady a odmietanie liečby. Ani detské tváričky ju nezastavili. „Že vám deti plačú a potrebujú prebaliť alebo nakŕmiť? To alkoholika nezaujíma! On chce chľastať a urobí preto čokoľvek! Pokiaľ ste v najťažšej fáze alkoholizmu, pre jednu fľašu zapriete svoju rodinu,“ opisuje.

Tolerujú Slováci alkohol?

„Slováci sú národ, ktorý popíjanie prirodzene toleruje. A to dovtedy, pokiaľ nevidí zdrvujúce následky na sebe,“ myslí si. Tvrdí, že spoločnosť nevidí, že stále popíjanie môže naštartovať závislosť.

Aj dnes sa nájdu takí, čo ju chcú pohostiť pohárikom. „Občas ma núkajú. Myslia si, že predsa jeden pohárik nemôže byť problémom! Podľa nich je alkoholizmus nafúknutá diagnóza. Niekomu zase príde trápne, že sedím len tak na minerálke.“ Adriane naraz vykĺzne otázka. „Ako môže toto pomôcť závislému alebo liečenému?“ pýta sa nás, ale odpoveď nečaká.

V najhoršom období sa jej skoro rozpadlo manželstvo, prišla takmer o deti a hlavne, nechýbalo veľa a alkohol ju pripravil takmer o život.

"Zlyhávalo mi srdce, neudržala som stolicu, dostavili sa halucinácie, epilepsie a paranoja. Už nikdy nebudem zdravá.“

Článok pokračuje pod fotkou.

Na fotke ako cudzia žena

Aby sme si to dokázali predstaviť, ukazuje nám dve fotky. Pozeráme sa na vychudnutú ženu s neprítomným pohľadom, ktorá vyzerá oveľa staršie. „To ste vy?“, pýtame sa udivene a ona prikyvuje.

„Skoro som vtedy prišla o vlasy,“ prstom sa dotýka fotky. „Vždy, keď ma chytí nepokoj, vyťahujeme s manželom tieto fotky. Zhotovil ich pre moje nepokojné chvíle,“ pričom s láskou ďakuje mužovi, ktorý to s ňou “preskákal“.

Natíska sa nám otázka, ktorú odpovie skôr, ako ju vôbec vyslovíme. „Či som vyliečená alkoholička? Prosím vás! Neverím, že také niečo existuje! Tá závislosť bude vždy! Keby som si teraz naliala víno či vodku, opäť tomu prepadnem. Znovu by som bola troska, a to nechcem.“

Otvárame pre vás TABU témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM