Rôzne

Bíňovskí hasiči zasahujú i pripravujú akcie: Kroniku nemajú, skončila v plameňoch

Dobrým zvykom dobrovoľných hasičov v Bíňovciach pri Trnave sú v posledných rokoch dve spoločenské gastronomické akcie, na ktoré prilákajú nielen domácich, ale aj ľudí z okolitých obcí.

Zdroj: Dnes24.sk

V lete pripravujú súťaž vo varení guľáša a pred Vianocami zabíjačku. Na ich organizácii sa podieľa podľa predsedu zboru Miroslava Greguša väčšina členov.

Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) založili v obci v roku 1883, takže súčasný, zhruba 80-členný zbor má na čo nadväzovať. „Vždy naši predchodcovia, a o to sa snažíme aj my, participovali na najdôležitejších spoločenských podujatiach v obci,“ povedal pre TASR Greguš.

Účasť v hasičskej lige

Základnou povinnosťou DHZ však zostáva ochrana života a majetku obyvateľov. Pravidelne nacvičujú zásahy pri požiaroch alebo kalamitách, zúčastňujú sa ako jediní z okolia na hasičskej lige, v termíne od mája do konca septembra na súťažiach v okolitých obciach. Pravidelne sa koná súťaž aj priamo v Bíňovciach O pohár starostu obce.

„Bývame v nej striedavo úspešní, súťaží zhruba 30 tímov v kategóriách žiaci, ženy a muži. V tomto roku boli naši muži najlepší, žiacke družstvo i ženy sa umiestnili na druhej priečke,“ povedal Greguš s tým, že núdzu o divákov nikdy nemajú.

Propagáciou dobrovoľného hasičstva a zároveň „náborom“ na rozšírenie radov DHZ bývajú územné kolá súťažnej hry pre deti Plameň.

Nemajú núdzu o dorast

Záujem medzi deťmi o prácu hasičov je, Bíňovce patria k tým zborom, ktoré nemajú núdzu o dorast. „Aktuálne máme 16 detí, čo nám okolité DHZ aj trochu závidia, pomáhajú nám aj rodičia“ dodal Greguš, ktorý si zobral na starosť práve výcvik najmladších. A o tom, že vstup medzi dobrovoľných hasičov nebýva zväčša len krátkodobou záležitosťou, svedčí aj zoznam služobne najstarších, ktorí v ňom figurujú už desaťročia.

„Až 40 rokov členstva v našom DHZ majú za sebou Vladimír Opálek, Viliam Dvorák, Stanislav Kolarovič, Viliam Repa a Milan Štibrány,“ uviedol predseda DHZ.

Zhorela chalupa i s kronikou

DHZ Bíňovce má svoju materskú pôdu v zrenovovanej „hasični“. Tam má vystavenú aj 135-ročnú zborovú zástavu s hasičským erbom a podľa Greguša aj malou raritou, vyrezanými menami hasičov na jej drevenej rúčke. Kroniku zboru nemajú. „Predchádzajúce generácie viedli kroniku, ale v roku 1932 zhorela kronikárovi chalupa aj s kronikou,“ uviedol Greguš. On sám robí zápisky o činnosti zboru, ale kronikou to nechce nazývať. V „hasičárni“ majú bíňovskí hasiči zaparkované aj svoje zásahové vozidlo Iveco Daily, ktoré dostali pred štyrmi rokmi.

„Dovtedy sme používali našu starú dobrú V3S-ku. Je to už taká rarita, síce stále použiteľná, ale už iba na reprezentáciu na akciách, máme ju radi,“ dodal predseda bíňovského DHZ.

Spoločný silvestrovský výstup

Prelom starého a nového roka sa nesie v DHZ v znamení spoločného silvestrovského výstupu na Záruby, ktorý je podľa Greguša čoraz populárnejší. Skraja roka začínajú pracovne, robia dozory nad funkčnosťou komínov v domácnostiach. „Robíme to priebežne, v každej domácnosti raz za päť rokov,“ povedal. A potom nastupuje kolobeh bežného roka, v ktorom nechýbajú zásahy pri udalostiach, no hasičské uniformy vidno aj pri stavaní mája, pochovávaní basy a hodovej zábave, ale i pri zbere železa.

Nepotrvá dlho a začne sa príprava ďalších júnových majstrovstiev vo varení guľáša. „V roku 2019 sme mali prihlásených 13 družstiev, akcia sa koná na ihrisku, pri organizácii nám pomáha aj obec,“ povedal Greguš. Domáci hasiči však nesúťažia. „To by sme nedali, veľa je s tým práce, po súťaži večer nasledujú ešte jánske ohne,“ dodal. O akciu je veľký záujem, o nič menej však tiež o predvianočnú zabíjačku, keď pre obyvateľov obce i jej návštevníkov pripravujú domáce dobroty.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

DHZ Bíňovce
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM