Správy

Blíži sa ďalšia bezplatná prehliadka: Spoznajte jeden zo starých Pálffyovských statkov

V Trnave a okolí sa otvárajú nepoznané miesta. Sprievodca vás najbližšie zavedie do historickej chemickej továrne na Majdane.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa ďalšia bezplatná prehliadka: Spoznajte jeden zo starých Pálffyovských statkov
4
Galéria
Zdroj: Miroslav Beňák

Región Trnava odštartoval sériu bezplatných prehliadok s názvom Nepoznané miesta. Prvá sa uskutočnila v sobotu 30. apríla a verejnosť o ňu prejavila enormný záujem. „Jej kapacity sa naplnili za menej ako 24 hodín,“ prezradila Natália Kostrošová.

Návštevníkom boli sprístupnené pivnice a miesta, ktoré boli doteraz skryté pred verejnosťou. „Väčšina priestorov, ktoré mali návštevníci možnosť vidieť, je v súkromnom vlastníctve alebo v správe cirkvi. Sprievodca skupinu previedol podzemnými objektami, ktoré boli pre verejnosť otvorené po prvýkrát,“ povedal Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Prečítajte si tiež

Lákavá bude aj najbližšia prehliadka, ktorá sa bude konať 21. mája. Návštevníkom predstaví jeden zo starých Pálffyovských statkov.

„Veľmi nás prekvapil obrovský záujem o prehliadku Podzemné mesto Trnava, ktorá sa konala uplynulú sobotu. Aj z tohto dôvodu už teraz pripravujeme ďalšiu a to v sobotu 21. mája, ktorá bude venovaná historickej chemickej továrni na Majdane neďaleko Horných Orešian,“ prezradil Alexander Prostinák.

Hodnotná pamiatka

Chemická továreň bola založená Jozefom Pálffym v roku 1880, dnes je hodnotnou industriálnou architektonickou pamiatkou. Oblasť je momentálne využívaná ako rekreačná a je vhodná na prechádzky.

Zároveň ňou vedú mnohé cyklocesty spájajúce obec Doľany s Vodnou nádržou Orešany alebo smerujúce do obce Smolenice.

Čo sa dozviete?

„Mnohí ľudia vnímajú chemičku v útrobách Malých Karpát skôr rušivo, no ja im poviem viac o tom, aký význam zohrala v histórii panstva Jozefa Pálffyho, kde sa nachádzala úzkorozchodná železnica a robotnícke kolónie,“ hovorí Miroslav Beňák, architekt a člen OZ Čierne diery, ktorý bude prehliadku Pálffyovské statky sprevádzať a dodáva, že „zaujímavosťou je, že chemická továreň na Majdane pochádza zo skoršieho obdobia ako turisticky veľmi obľúbený Smolenický zámok.“

Prehliadka bude tentokrát prebiehať mimo mesta Trnavy. „Jej začiatok je o 9:45 hod. a bude trvať približne tri hodiny. Čas sme prispôsobili spoju prímestskej autobusovej dopravy na trase Trnava – Horné Orešany, ktorý z Trnavy odchádza o 8:55 hod. z autobusovej stanice s príchodom do Horných Orešian – Pálffyho námestie v časti Majdánske o 9:31 hod. V oblasti však nie je problém ani s parkovaním osobných automobilov,“ vysvetľuje Alexander Prostinák.

Potrebná je rezervácia

Prehliadka je bezplatná, no záujemcovia si miesto musia vopred rezervovať. „Môžu tak urobiť prostredníctvom našej stránky regiontrnava.sk, e-mailom či telefonicky alebo aj osobne v Turistickom informačnom centre Región Trnava,“ hovorí Alexander Prostinák.

Bezplatné prehliadky zo série Nepoznané miesta Regiónu Trnava budú pokračovať aj v mesiaci jún. „Počas letných prázdnin budú nasledovať štandardné bezplatné prehliadky mesta Trnavy pre turistov, ktoré sa budú konať každý deň,“ dodáva Alexander Prostinák.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Prvá bezplatná prehliadka so sprievodcom zo série Nepoznané miesta
4
Galéria
Zdroj: Región Trnava
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM