Správy

Blíži sa jubilejná 30. sezóna na Katarínke: Začne sa tradičnou Bielonedeľnou púťou

Tradičnou Bielonedeľnou púťou sa začne jubilejná 30. sezóna na Katarínke pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa jubilejná 30. sezóna na Katarínke: Začne sa tradičnou Bielonedeľnou púťou
14
Galéria
Zdroj: TASR

Púť sa začne v nedeľu 7. apríla o 10.15 h na železničnej zastávke Buková, odkiaľ budú pútnici pokračovať ku Kostolu svätej Kataríny Alexandrijskej, informoval Jakub Kohutiar, dobrovoľník z občianskeho združenia (OZ) Katarínka. Púť je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Pútnikov bude počas cesty sprevádzať sedem zamyslení venovaných sv. Františkovi. „Budeme uvažovať nad jeho životom a jednoduchosťou,“ povedal Kohutiar. Po príchode na Katarínku bude nasledovať svätá omša. Poobedný program spríjemní sprevádzanie návštevníkov po objekte vyškolenými sprievodcami.

Prečítajte si tiež

Záchrana ruín

Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej je súbor zaniknutých budov františkánskeho kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia, nachádzajúcich sa v pohorí Malé Karpaty.

Občianske združenie Katarínka sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže usiluje už od roku 1994 o záchranu ruín kostola a kláštora.

Počas 29 rokov dobrovoľníckych prác sa viac ako 2 000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť dve krypty, osem kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Odhalené boli najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia a ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Katarínka
14
Galéria
Zdroj: OZ Katarínka
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM