Rôzne

Burčiak ulahodil aj Trnavčanom: Koľko ho môžete vypiť bez "búrky" v črevách?

Prelom leta a jesene sa po celom Slovensku nesie v znamení chutného burčiaku. Viete o tom, že tento nápoj pozitívne vplýva aj na vaše zdravie?

Ilustračný obrázok k článku Burčiak ulahodil aj Trnavčanom: Koľko ho môžete vypiť bez "búrky" v črevách?
Zdroj: Dnes24.sk

Burčiak sa teší veľkej obľube aj v Trnave a okolí. Jeho sezóna je aktuálne v plnom prúde a kúpiť si ho môžeme na rôznych jarmokoch, vinobraniach, u predajcov ponúkajúcich tento lahodný nápoj v stánkoch pri cestách a aj priamo vo vinotékach.

Burčiak si budeme môcť vychutnať napríklad aj v neďalekom Hlohovci. Tamojší Michalský jarmok sa bude konať od piatka 30. septembra do nedele 2. októbra. Okrem stánkov bude samozrejmosťou aj bohatý sprievodný program.

Spoznajte kvalitný burčiak

Podľa Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska sa u nás sladkého muštu, ktorý sa vďaka kvasinkám mení na lahodný alkoholický nápoj, vyrobí približne 300-tisíc litrov ročne: „Na jeho ochutnanie máte zhruba 10 týždňov, so začiatkom najskôr po 15. auguste.“

Vedeli ste o tom, že kvalitný burčiak by mal mať obsah alkoholu na úrovni 5 až 7 percent?

„Farba a vôňa nám prezradia, či sa jedná o kvalitný burčiak. Burčiak má mať jasnú zlatú farbu alebo jemne zelený nádych, pričom farba by nemala byť príliš tmavá,“ opisuje svieži nápoj so správnym množstvom alkoholu, ktorý by mal chutiť sladkokyslo, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto.

Prečítajte si tiež

Pozor na búrku v črevách

Kvalitný burčiak má napriek svojmu vysokému obsahu cukru aj množstvo zdraviu prospešných látok. Ak si však niekto myslí, že čím viac burčiaku vypije, tým bude zdravší, tak sa mýli. Pozor by si mali dať hlavne diabetici. Tento nápoj pre nich nie je vhodný.

„Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách, preto by denná dávka nemala byť vyššia ako 3 decilitre,“ prezradili odborníci z bratislavského RÚVZ.

Burčiak obsahuje množstvo prospešných látok, z ktorých niektoré pochádzajú z hrozna a iné z kvasiniek. Nájdeme v ňom veľa vitamínov – hlavne vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry, železo a zinok.

Kvalitný burčiak má priaznivé účinky na trávenie, nervovú sústavu a na pleť. Tiamín zlepšuje činnosť srdca a kyselina pantotenová má pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo a sliznicu.

Na toto si dajte pozor

Ak chceme zistiť, či je predávaný burčiak kvalitný, mali by sme sledovať tri ukazovatele – farbu, hustotu a usadeninu. Jeho farba by mala byť mliečno až svetložltá. „Ak je tekutina mierne zakalená, je to v poriadku, pretože to robia len kvasinky, ktoré obsahuje burčiak. Ak je burčiak príliš tmavý, môže to znamenať, že nebol vyrobený z hrozna, ale napríklad z jablčného či hruškového muštu. Alebo už burčiak zoxidoval a ide už o tzv. rampáš. No stať sa môže aj to, že sa hrozno zle spracovalo,“ prezrádzajú odborníci.

V poriadku je aj vyššia hustota burčiaku. Naopak, ak by sa vám zdal, že je riedky, môže byť podľa RÚVZ riedený vodou. „Správny burčiak by mal mať usadeninu na pohári, ale príliš veľa usadenín na dne fľaše hovorí o tom, že burčiak nebol asi odkalený. Ak nájdete v pohári nečistoty, sú to pravdepodobne iba pozostatky kvasiniek alebo to môžu byť kúsky jabĺk,“ dodáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM