Hokej

Čechmánka prilákali Bachánek i vízia: Čo odkázal trnavským fanúšikom?

Bývalý český hokejový brankár Roman Čechmánek má za sebou nevšedný hokejový i životný príbeh. K bohatým hráčskym skúsenostiam postupne pribúdajú aj trénerské a najnovšia výzva ho čaká v Slovenskej hokejovej lige (SHL).

Ilustračný obrázok k článku Čechmánka prilákali Bachánek i vízia: Čo odkázal trnavským fanúšikom?
Zdroj: HK Gladiators Trnava

Účastníkovi druhej najvyššej slovenskej súťaže Gladiators Trnava chce pomôcť k naplneniu smelých plánov a zároveň napredovať aj v trénerskej kariére.

Čechmánek bude v klube pôsobiť popri krajanovi Alešovi Bachánkovi. „Nový generálny partner klubu oslovil Aleša, ktorý má v pozícii trénera aj manažéra viesť trnavský klub. S Alešom sa poznáme dlhé roky, máme na hokej podobný názor a spýtal sa ma, či by som s ním do toho nešiel. Moja pozícia bude asistent a zároveň tréner brankárov. Chceme trnavský hokej dostať na vyššiu úroveň. Verím, že sa nám to môže podariť. Chceme vytvoriť konkurencieschopný tím, ktorý bude mať jadro skúsených hráčov doplnené o strednú a mladšiu generáciu,“ prezradil Čechmánek.

Trénerská kariéra úspešného brankára

Bývalý úspešný brankár ukončil aktívnu kariéru v roku 2009 a o tri roky sa dal na trénerskú. Doteraz pôsobil najmä v tretej najvyššej súťaži v Česku, trénoval aj mládež vo Vsetíne, v sezóne 2019/2020 viedol tím zlínskej Univerzity Tomáša Baťu v EUHL. Angažmán v SHL vníma aj ako pomyselný stupienok k „veľkému“ hokeju.

„Mal som B-licenciu, takže v Česku som mohol trénovať maximálne druhú ligu. To som aj tri sezóny robil. Mám však aj skúsenosti ako hlavný tréner, navyše som prešiel aj mládežnícky, dorastenecký a juniorský hokej. Do budúcna je aj naším trénerským cieľom pôsobiť vo vyššej súťaži,“ povedal.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Čechmánek odkázal fanúšikom Trnavy, že po príchode dvoch českých trénerov sa nemusia obávať mohutného importu legionárov. Skôr naopak, prím by mali hrať slovenskí hráči.

Povedomie fanúšikov

„Zahraničných hráčov môže byť maximálne päť. Nechceme to stavať na hráčoch z Česka, prioritou sú pre nás domáci. Aj z vlaňajšieho kádra máme viacerých vytypovaných hráčov, ktorí by sa mohli dostať do kádra. Doplniť ich chceme ďalšou kvalitou. Máme ambíciu hrať hokej, ktorý by mal prilákať divákov na štadión a do povedomia športových fanúšikov v Trnave dostať aj hokej a nielen futbal, ktorý je v meste veľmi populárny. Káder už nejaký čas budujeme. Spoločne s Alešom sa podieľam na skladbe mužstva a verím, že bude poskladaný veľmi dobre. Hlásia sa k nám veľmi zaujímaví hráči, ktorí sú zároveň aj perspektívni do budúcna. Mňa samotného príjemne prekvapilo, akí hráči majú záujem hrať u nás,“ uviedol Čechmánek, ktorý je zvedavý aj na hráčov, ktorí sa popasujú o trnavský angažmán na tzv. try-oute.

Angažovaním 49-ročného Čechmánka získal trnavský klub významnú osobnosť českého hokeja.

Počas hráčskej kariéry si spravil výborné meno vo Vsetíne, s ktorým päťkrát triumfoval v českej extralige. Až ako 29-ročného ho draftoval klub Philadelphia Flyers, v ktorého drese zažiaril už v premiérovej sezóne. V nej si zahral v Zápase hviezd a dostal sa aj do druhého All-star tímu celej súťaže. V NHL sa ešte objavil aj v drese Los Angeles Kings a s prestížnou súťažou sa rozlúčil v roku 2004 po 237 zápasoch. Jeho vizitku zdobí najmä zlato z olympiády v roku 1998 v japonskom Nagane, na ktorej pôsobil ako brankárska dvojka za Dominikom Hašekom.

Absolvoval osem MS, z ktorých má tri tituly majstra sveta a dva bronzy. Po žiarivej kariére však nasledovali aj nepríjemnosti spojené s neúspechom v podnikaní. Prišiel o desiatky miliónov českých korún, pre finančné problémy sa dostal až pred súd. „Túto etapu mám už za sebou. Pokiaľ by som mal iba čakať na to, ako dopadnú nejaké veci, tak by to nebolo dobré. Preto som sa vrátil späť k hokeju. V podnikaní sa mi nedarilo, prišiel som o majetok, ale svet sa tým nekončí. Momentálne sa môžeme rozprávať o mojej vízii v trnavskom hokeji, pretože to je smer, ktorý ma zaujíma a ktorým sa pozerám. Som z Moravy a asi každé leto som trávil nejaký čas na Slovensku. V Bratislave mám rodinu a žiť na Slovensku nie je pre mňa veľká novinka. Možno to bude zároveň určitý impulz, uvidíme. V každom prípade sa teším na prácu na novovznikajúcom tíme, ktorý by mal okoreniť druhú najvyššiu súťaž,“ povedal pre TASR.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM