Zuzana Vajayová Rôzne

Cestovné v autobusoch sa zvýši, no prestupy môžu byť zadarmo

Na zvýšenie ceny cestovného v mestskej autobusovej doprave (MAD) sa môžu začať pripravovať Trnavčania. Mestskí poslanci dostali na stôl návrh, ktorým by mali upraviť cenu lístkov od januára budúceho roka.

Ak zastupiteľstvo návrh odklepne na svojom zasadnutí v budúcom týždni, za jednu jazdu bude cestujúci platiť 70 centov namiesto doterajších 50 centov. V prípade používania čipovej karty to bude zmena zo 40 na 50 centov. Úmerne k tomu by sa mali zmeniť aj ceny zľavnených lístkov pre školákov, za psa, detský kočík a batožinu. Seniori nad 70 rokov a zdravotne postihnutí by mali podľa návrhu platiť 15 centov namiesto 10 centov, v prípade čipovej karty 10 centov namiesto 7 centov.

Zvýšenie cestovného bude jednou z dvoch zmien v trnavskej MAD, tou zásadnou by mal byť projekt optimalizácie hromadnej dopravy. Ten počíta s úplnou zmenou doterajšej filozofie autobusových liniek, s hlavnými prestupovými uzlami, ku ktorým by mali smerovať linky z okrajových častí mesta. Súčasný návrh na zmenu výšky cestovného upravuje preto aj cenu prestupného lístka – v prípade prestupu do 45 minút od nástupu do prvého autobusu by pokračovanie v jazde malo byť bezplatné. Platiť by to však malo iba pre držiteľov čipových kariet. Tých je v súčasnosti okolo 56 percent z celkového objemu prepravených osôb. Dopravca má cieľ zvýšiť tento počet. don

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM