Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Cez týždeň to v meste bude žiť: Prehľad toho najzaujímavejšieho z Trnavy a okolia

Nasledujúce dni prinášajú okrem teplého počasia bohatú ponuku rozmanitých akcií v Malom Ríme a okolí.

Ilustračný obrázok k článku Cez týždeň to v meste bude žiť: Prehľad toho najzaujímavejšieho z Trnavy a okolia
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Festival: Trnavské organové dni

Od piatku 26. júla v Bazilike sv. Mikuláša

24. ročník medzinárodného festivalu na historických organoch Baziliky sv. Mikuláša v Trnave

Piatok, 26. júla o 20:00

 • ROMAN GRYŃ (trúbka) / PL
 • BOGDAN NARLOCH (organ) / PL
 • J. Clarke, F. G. Goldberg, M. E. Bossi, V. Vavilov, F. Chopin, K. Kurpiński

Nedeľa, 28. júla o 20:00

 • TOMMASO MAZZOLETTI / IT
 • VOX AURUMQUE, Hana von Schlosser (dirigentka)
 • G. Frescobaldi, D. Zipoli, J. S. Bach, M. E. Bossi

Nedeľa, 4. augusta o 20:00

 • GIULIA BIAGETTI / IT
 • P. Tomeoni, F. Gambogi, R. L. Becker, D. Bedars, H.-A. Stamm

Nedeľa, 11. augusta o 20:00

 • SALTANAT ABILKHANOVA / KZCH
 • TIRNAVIA, Michal Stahl (dirigent)
 • J.-F. Dandrie, G. Boehm, J. S. Bach, D. Buxtehude, S. Karg-Elert. L. Vierne

Nedeľa, 18. augusta o 20:00

 • CHRISTIAN BACHELEY (organ) / F
 • VOCI ALLEGRE, Andrej Rapant (dirigent)
 • W. Byrd, L. Couperin, W. A. Mozart, T. Tallis, A. Lotti, M. Schneider-Trnavský, N. de Grigny, D. Bedard

Nedeľa, 25. augusta o 20:00

 • MARTIN BAKO (organ)
 • STANISLAV ŠURIN (organ)
 • CUORE BAROCCO (orchester dobových nástrojov)
 • TOMÁŠ KARDOŠ (umelecký vedúci)
 • G. F. Händel

Piatok, 30. augusta o 20:00

 • DINA IKHINA & DENIS MAKHANKOV (organové duo) / RUS
 • J. S. Bach, J. Demessieux, Kh. Kuschnarev, D. Bernard, G. Muschel, A. Chekalin

Leto na korze 2019

Leto na korze opäť prinesie kultúrne zážitky pre všetkých. Na programe sú koncerty, tanec, divadlá, predstavenia pre deti… To všetko priamo pred radnicou na Hlavnej ulici.

Program začína o 19:00 (detské predstavenia každú stredu, piatok, nedeľu o 18.00)

 • pondelok 22.7. Duo Live Guitars /blues rock
 • utorok 23.7. Styleunits /tanec – hip-hop
 • streda 24.7. Beseda o knihách Jobusových /čítanie pre deti
 • štvrtok 25.7. Abusus /Braňo Jobus a jeho hudobný projekt o živote
 • piatok 26.7. Divadlo zo Šuflíka – O kocúrovi a pyšnej hviezde /divadlo pre deti

Spoznajte Trnavu tak, ako ju zažili králi

Od pondelka až do piatku vždy o 10:00 pred Mestskou vežou

Trnava je unikátne mesto na Slovensku, a preto si zaslúži, aby ju ľudia mali možnosť spoznať nie len ako kultúrne mesto, ale aj jej nádhernú zbierku pamiatok, vďaka ktorým ju právom mnohí označujú Malý Rím. Mesto má počas celého júla a augusta pripravené prehliadky mesta so sprievodcom.

Zažite návrat do minulosti a spoznajte stredovekú Trnavu. Vydajte sa na cestu poznávania kráľovského mesta. Prehliadky sú pre všetkých návštevníkov zdarma. Na prehliadku sa nemusíte nikde nahlasovať, stačí jednoducho prísť a nechať sa sprevádzať. Zúčastniť sa jej môžu aj anglicky hovoriaci turisti.

Leto v galérii 2019

Od 2. júla do 26. júla v Koppelovej vile Galérie Jána Koniarka v Trnave

Galéria Jána Koniarka v Trnave pripravila v rámci celoročného projektu ART LABORATÓRIUM 2019 program pre prázdninujúce deti a mládež pod názvom Leto v galérii 2019. Ambíciou je efektívne saturovať voľný čas detí a mládeže v čase, kedy majú prázdniny. V jednotlivých etapách ide o prípravu tvorivých výtvarných a vzdelávacích programov adekvátnych k zadanej téme v spolupráci so študentmi Pedagogickej fakulty Katedry pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity.

Tvorivé výtvarné aktivity a animačné hry budú v Galérii Jána Koniarka prebiehať od utoroka do piatku v čase od 9:30 do 11:30.

Program posledného týždňa Leta v galérii bude v réžii študentiek Animácie výtvarného umenia z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Tie si pre detských návštevníkov pripravia množstvo zaujímavých tvorivých aktivít nadväzujúcich na prevažne sochársku tematiku predošlých týždňov. V piatok 26. júla sa uskutoční Detská vernisáž. Leto v galérii bude slávnostne ukončené vernisážou detských prác, ktoré počas neho deti vytvárali.

Posledná šanca – Výstava: Herbarium

Autorka: Mira Podmanická

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Kurátorka: Lucia Miklošková

Trvanie výstavy: 18.6. (Ut) – 28.07. (Ne) 2019

Rozmerná site-specific inštalácia slovenskej sochárky rozvíjajúca tému rastlín a herbára v podobe pravidelného rastra na dolnom podlaží synagógy doplnená o kresliarsky projekt s obdobným ideovým rámcom prezentovaný v priestoroch ženskej galérie.

Cyklus Herbáre autorka rozvíja od roku 2013. V Synagóge ho prezentuje v doposiaľ najkoncentrova­nejšej podobe. Ide o zbierku usušených rastlín, ktoré sú vložené do plochy obrazu, prišívané a spontánne dopovedané abstraktnou niťovou kresbou. Inokedy je výšivka kombinovaná s kresbou perom, rozširujúcou telo rastliny, alebo analyticky skúmajúcou morfológiu byliny. Rastliny nie sú rozlíšené na šľachetné odrody, liečivé druhy alebo buriny. Všetky odkazujú k všadeprítomnej prírode, ktorá mizne zraku. Práce sú symbolicky inštalované v rovine zeme. V prípade že si ich divák chce prehliadnuť zblízka, musí sa k ním zohnúť.

Váš vína čas

Každú stredu od 16:00 do 19:00, Vinárstvo Vína z Mlyna, Doľany

V čarovnom vinárstve pri starobylom Mlyne Vína z Mlyna vás privítajú v rámci konceptu Your wine time- Váš vína čas aj bez rezervácie termínu. Každú stredu od 16:00 do 19:00 vás čaká otvorená pivnica. Spravte si pekný podvečer, pozrite si Mlyn a vyberte si víno počas rozhovoru s vinárom v priateľskej atmosfére rodinného vinárstva.

Zaži trnavské remeslá

V utorky na ihrisku v Sade Antona Bernoláka (promenáda), vo štvrtky na ihrisku v Kamennom mlyne vždy od 17:00 do 19:30.

S dielničkou U Zlatej priadky môžete využiť prázdninový čas zaujímavo a tvorivo, spoznať históriu a zažiť niečo z techník tradičných trnavských remesiel ako sú paličkovanie, tkanie na krosienkach, podmaľba na sklo, drôtovanie… Dielničky sú predovšetkým pre deti od 5 rokov.

Bezplatné tvorivé popoludnia povedú skúsení lektori. Konať sa budú dvakrát týždenne počas celých prázdnin od 2. júla do 29. augusta. V prípade nepriaznivého počasia sa záujemcovia zídu v Dielničke u Zlatej priadky, ktorá sa nachádza v budove Univerzity sv. Cyrila a Metoda na Námestí Jána Herdu, alebo na Nádvorí.

PO MOSH

V utorok 23. júla o 19:30 v Kubiku

Koncept POMOSH hostí poctivé hardkorové kapely a zároveň tým pomáha vybranému projektu. Organizátori sa tentokrát rozhodli vyzbierané peniaze nechať v kubíku. Vymysleli nový projekt, Melchizedek studio, vďaka ktorému budú môcť nové kapely zadarmo nahrávať svoje demá. Na to potrebujú pár nových mikrofónov, stojanov, káblov a trochu lepši mix. Vstupné je dobrovoľné, vítaní sú všetci. Predvedú sa JODIE FASTER, TIME AND DISTANCE, PROTEIN, RENO RAINES.

Výstava: SKÚTER IV – akcia mladého umenia

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Koppelova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Trvanie výstavy: 13.06. – 25.08. 2019

Kurátor: PhDr. Vladimír Beskid

Skúter IV – akcia mladého umenia je periodické medzinárodné podujatie postavené ako reprezentatívna stredoeurópska prehliadka nastupujúcej generácie českých, slovenských a maďarských umelcov/umelkýň vo veku do 35 rokov.

Na výstave sa predstaví 24 oslovených umelcov a umelkýň, ktorí osobitým spôsobom reflektujú súčasný svet – prinášajú pritom celé spektrum prístupov a médií od klasickej maľby, cez fotografiu, objekt, inštaláciu až po digitálny pohyblivý obraz.

Hlavným zámerom usporiadateľov je vytvoriť periodickú platformu pre prezentáciu súčasného výtvarného jazyka, stimulovať aktuálnu tvorbu mladých a priniesť aj rodovú korektnosť výberu autorov/-riek.

Festival poznania

Od piatku 26. júla do nedele 28. júla na Planinke v Dechticiach Štvrtý ročník festivalu poznania Univerzity vedomého života začína už v piatok. Na Festivale Poznania sa počas troch dní predstaví Univerzita vedomého života, jej zámer a filozofia. Prebehne veľa zaujímavých prednášok, tvorivých dielní, bude sa aj cvičiť, tancovať, rozjímať, hrať sa…

Hlasy v Trnave

V piatok 26. júla o 19:30 v Koncertnej sieni Marianum

Medzinárodná zborová akadémia Lubeck 2019 uvedie 37 spevákov z 19 krajín sveta s Rolfom Beckom v umeleckom vedení.

SEVEN UP s Mozartom – árie a ansábly z opier, Sála Marianum Arcibiskupské­ho paláca

Posledná šanca – Výstava: Adam

Autorka: Nadia Issa

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Veže Synagógy – Centra súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Kurátor: Karel Míšek

Trvanie výstavy: 18.6. (Ut) – 28.07. (Ne) 2019

Výstava veľkoformátových fotografií – portrétov muža. Každý zo záberov predstavuje odlišnú scénu alebo vlastnosť „Adama“ a zosobňuje tak archetyp každého muža.

Výstava Adam prezentuje portrétny žáner prostredníctvom série veľkoformátových fotografií. Dominuje v nich nahá mužská postava – Adam – zachytený bez explicitných atribútov, či symbolov, so snahou dekonštruovať ich ideový rámec. Fotografie sú štylizované ako odlišné výjavy, pričom každá z nich má ambíciu definovať univerzálne ľudské archetypy.

Nahá mužská postava je reflektovaná autorkynou subjektívnou vizualitou, nepomáha si naratívnymi či identifikačnými formami, naopak vyzdvihuje ťažko definovateľnú intimitu medzi fotografom a fotografovaným objektom vznikajúcu v procese tvorby. Každá z fotografií teda predstavuje určitý archetyp, ide o mužov rôznych vekových kategórií a z rôznych sociálnych skupín, sú anonymní ale zároveň schopní absorbovať rôzne aspekty jedinečnosti moderného muža.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM