Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Cez víkend to v Trnave a okolí bude žiť: Máme pre vás zopár zaujímavých tipov

Ak ešte nemáte plány na víkend, pripravili sme pre vás malý ťahák. Tu je prehľad lákavých akcií v Malom Ríme i v okolitých obciach.

Ilustračný obrázok k článku Cez víkend to v Trnave a okolí bude žiť: Máme pre vás zopár zaujímavých tipov
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Tančiareň pre seniorov

V nedeľu 15. septembra od 16:00 do 20:00 v Trnavskom dvore na Zelenečskej ulici 16

Tančiareň pre seniorov realizuje Trnava z Programu aktívneho starnutia. Do tanca zahrá Duo Expres. Vstup je voľný, no kapacita je obmedzená na sto miest.

Belluš 120

Do 11. novembra na Nádvorí

V septembri si pripomíname 120. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších architektov 20. storočia – Emila Belluša. Pri tejto príležitosti občianske združenie Malý Berlín organizuje výstavu pod názvom Belluš 120.

Emil Belluš je považovaný za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Jeho diela sa stali aj súčasťou kultúrneho dedičstva funkcionalizmu a zároveň neodmysliteľnou súčasťou mesta Trnava. Bellušovými najvýznamnejšími stavbami pre mesto Trnava sú Plnoautomatický mlyn NUPOD (1938) a Vodojem (1941).

Výstava Belluš 120 predstavuje vybrané archívne materiály v doplnení o fotografie slovenského fotografa a pedagóga Ľuba Stacha, so zameraním na dvojicu stavieb viažucich sa k Trnave.

Horkýže Slíže

V sobotu 14. septembra o 18:00 v Cíferi

V sobotu sa v areáli kúpaliska Cífer-Pác sa uskutoční koncert Horkýže Slíže. V prípade zlého počasia bude koncert v Dome kultúry Cífer. Predskokanmi sú FidliCanti z Orešian.

Známe tváre trnavských rodákov

V sobotu 14. septembra o 16:00 v Divadle Jána Palárika

Vernisáž výstavy fotografií vo foyeri divadla.

Bienále plastiky malého formátu 2019

Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia

Bienále plastiky malého formátu predstavuje komornú 3D tvorbu mladej a strednej generácie slovenských vizuálnych umelcov a prizvaných hostí zo zahraničia, vytvorenú prevažne v priebehu posledných dvoch-troch rokov.

Medzinárodná výstava sochárskej tvorby zameraná na drobnú plastiku, objekt a reliéf končí 15. septembra 2019.

Vystavujú: Marcin Berdyszak (PL), František Bohunický, Ján Hrčka, Katarína Kissoczy, Martin Kochan, Patrik Kovačovský, Bohuš Kubinský, Helena Lukášová (CZ), Palo Macho, Róbert Makar, Stefan Meisl (D), Ľubo Mikle, Miroslav Pallo, Mira Podmanická, Vika Shumskaya (UKR), Ivana Sláviková, Michal Šuda, Iveta Tomanová, Miroslav Trubač, Vlad Yurashko (UKR). Kurátorom je Roman Popelár.

Panteón Malého Ríma

V piatok 13. septembra o 16:00 na Nádvorí

Rozhovor s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života, ktorý je súčasťou podujatia Trnavské dni 2019.

Hosťami sú Božidara Turzonovová, herečka Slovenského národného divadla, Zlata Matláková, literátka a poetka, Timotej Masár, SJ., kňaz a mediálny pracovník. O hudbu sa postará Jana Andevska. Moderuje Peter Horváth a Pavol Tomašovič.

Cinematik Film Festival 2019

Do nedele 15. septembra v Piešťanoch

Štrnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany prinesie viac ako 100 filmov rozdelených do tematických sekcií. Na pláne sú aj koncerty, množstvo diskusii a nočnej zábavy.

Digitálne graffiti Trnava

V piatok 13. septembra od 20:30 na radnici

Týždeň pred samotným podujatím Festival svetla a tieňa 2019 Trnava prinášajú organizátori opäť malú ochutnávku festivalovej atmosféry v podobe digitálnych graffiti na trnavskej radnici. Druhýkrát dostanete šancu chytiť do ruky sprej, stlačiť trysku a počmárať fasádu trnavskej radnice.

Mária Balážová: Ženský dezén

Do 27. októbra v Galérii Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Retrospektívna výstava výraznej slovenskej autorky, reprezentantky regionálnej výtvarnej scény s následným uvedením novej monografickej publikácie.

Koncepcia kladie dôraz na tvorbu z ostatného obdobia, ktorá sa ešte viac vychýlila z oblasti post-geometrickej maľby smerom k výraznejším feministickým výpovediam. Autorka, Mária Balážová, využíva výrazové prostriedky geometrickej abstrakcie ako nástroj kritiky rodovej nerovnosti. Kurátorom je Roman Gajdoš.

Príbeh o mŕtvej neveste

V sobotu 14. septembra od 18:00 do 22:00 na Hrade Červený Kameň

Slovenské národné múzeum – Múzeum Červený Kameň pozýva na posledné tohtoročné nočné prehliadky. V sobotu sa môžete opäť tešiť na Príbeh o mŕtvej neveste.

Príbeh je adaptáciou svetoznámeho príbehu plného lásky, napätia i humoru. Červený Kameň nadväzuje na sériu adaptácií klasických rozprávaní, pri ktorých stojí v popredí interaktívna zábava a dynamický dej umocnený presúvaním sa po viacerých priestoroch hradných interiérov.

At last, he saw the entrance

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Nové krídlo Kopplovej vily, Zelený kríček 3, Trnava

Výstava potrvá do 27. októbra.

Site-specific inštalácia z dielne Richarda Janečka a Radovana Kissoczyho prináša pohľad na umelú inteligenciu, ktorá môže byť stále vnímaná ako niečo nadprirodzené, mimo ľudské chápanie. V tejto audiovizuálnej inštalácii autori podrobujú antický mýtus logike umelej inteligencie, čo predstavuje jeho alternatívne scenáre a konce.

Divadlo Fí: Ina

V nedeľu 15. septembra o 16:00 v Malom Berlíne

Ina je populárne dievča a o jej narodeninových oslavách sa vždy ešte celý rok hovorilo. S rodičmi sa však presťahuje do inej štvrte a popri nových kamarátoch, kamarátkach, nových krúžkoch, škole… zabudne na svoju oslavu.

Divadlo Fí je multižánrová platforma, ktorá zastrešuje mladých profesionálov a profesionálky, ktorí sa vo svojej tvorbe venujú rôznym umeleckým formám. Multimediálna inscenácia je vhodná pre deti vo veku od 6 do 11 rokov. Predstavenie popri téme obľúbenosti v kolektíve a hľadania nových priateľov spracúva aj tému médií v citlivom školskom veku.

SpozaVoza Blues: Blues jedného otca

V sobotu 14. septembra o 19:00 vMalom Berlíne

Monodráma Blues jedného otca je inšpirovaná knihou Petra Šabacha Putovanie morského koňa. Jej hlavnou témou, je život muža na materskej dovolenke.

Trnava očami architekta: Po cestách trnavského industriálu

V sobotu 14. septembra o 16:00 pred Mestskou vežou v Trnave

Vyberte sa spoznávať Trnavu s architektom na bicykli. Cieľom projektu je priblížiť turistom aj obyvateľom Trnavy často zatracované industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, na aké sú bežne zvyknutí.

Všetkých záujemcov čaká niekoľko noviniek. Prehliadky sa môžu zúčastniť aj anglicky hovoriaci návštevníci avšak každú prehliadku si je potrebné vopred rezervovať.

Berte bicykle a vydajte sa spolu s architektom naprieč Trnavou. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva nás 14. septembra čaká cykloprehliadka na tému Po cestách trnavského industriálu. Zavedie nás do cukrovaru, pôvodného Kamenného mlyna i bývalého železničného depa.

Harmónia hodvábu a skla

Do 6. októbra v Západoslovenskom múzeu v Trnave

Adele Melišekovej Dojčanovej učaroval hodváb a venuje sa aj maľbe na sklo. Svoje diela vystavuje doma i v zahraničí a za tvorbu dostala už niekoľko ocenení. Od roku 2013 žije, pracuje a tvorí v Trnave, jej autorskú výstavu nájdete v múzeu.

Foto: Ilustačné

Neušlo vám? Úžasná atmosféra Tradičného trnavského jarmoku vládla v trnavských uliciach aj tento rok. Pripomeňte si ho s nami vo fotogalérii.

Tradičný trnavský jarmok 2019
45
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM