Rôzne

Chovatelia v Drahovciach v smútku: Rybám škodia parazity v prehriatej vode, VIDEO

Chovateľom rýb v týchto letných horúčavách prehriata voda spôsobuje problém. Tá je dobrou živnou pôdou pre rýchle rozmnožovanie parazitov.

Ilustračný obrázok k článku Chovatelia v Drahovciach v smútku: Rybám škodia parazity v prehriatej vode, VIDEO
6
Galéria
Zdroj: TASR

Chovateľom rýb nespôsobuje v aktuálnych letných horúčavách problémy ani tak nedostatok vody, ako premnoženie parazitov. Tie nachádzajú v prehriatej vode živnú pôdu na rýchle rozmnožovanie sa, s čím si ryby prestávajú dať rady a prichádza k úhynom.

Takúto skúsenosť má aj chovateľ rýb Milan Kollár z Rybospolu, s. r. o., v Drahovciach pri Piešťanoch. Pozrite si o tom spracované video.

Problém sa opakuje

„Parazity sa premnožujú v dôsledku zvýšenia teploty, druhým problémom je zvyšujúca sa kyslosť (pH) vody. Za posledných šesť rokov prišlo štyrikrát k úhynu rýb práve z týchto dôvodov, ktoré v podstate odsúdia ryby na smrť, tie nie sú schopné v takýchto podmienkach prežiť,“ povedal Kollár. Rybospol preto začal utlmovať výrobu pstruhov, ktorej sa venoval.

„Pred časom sme za sezónu vyrobili desať ton pstruhov dúhových a bola tendencia objem zvyšovať. Zásobovali sme gastro zariadenia v Piešťanoch i kúpeľoch,“ uviedol Kollár.

Ak by išlo všetko podľa plánu, v tomto období malo byť na produkcii okolo 30 ton, opak je však pravdou. „K úhynom v tomto roku začalo prichádzať v polovici augusta. Hovorím mojim pstruhom, aby vydržali ešte niekoľko dní, a už to bude dobré. Potom sa budú rátať straty,“ dodal Kollár.

Začali sa venovať chovu inej ryby

Namiesto pstruha sa začali v Drahovciach orientovať viac na jesetera malého, ktorý má schopnosť zvládnuť aj ťažšie podmienky. „Je to pôvodný druh, takže ho môžu kupovať aj rybárske organizácie na zarybňovanie,“ informoval rybár.

Farma Rybospol sa nachádza na hranici katastrov obcí Drahovce a Madunice pod pravostrannou hrádzou prívodného kanála elektrárne Madunice. Spoločnosť sa venuje chovu rýb od roku 1990.

Zdroj: Dnes24.sk
FOTO: Rybám v Drahovciach škodia parazity v prehriatej vode
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM