Júlia Vargová Rôzne Správy

Čo s voľným časom cez prázdniny? Deti vďaka unikátnemu projektu okúsia remeslá

V Kamennom mlyne sa počas leta budú môcť deti priučiť paličkovaniu, maľbe na sklo či tkaniu na krosnách.

Ilustračný obrázok k článku Čo s voľným časom cez prázdniny? Deti vďaka unikátnemu projektu okúsia remeslá
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Projekt Zaži trnavské remeslá je financovaný z prostriedkov Participatívneho rozpočtu pre Trnavu 2018. Vďaka podpore verejnosti získala nezisková organizácia Zlatá priadka financie na tvorivý materiál a honorár pre lektorov, celkovo išlo o sumu 3 800 eur. Informovala o tom radnica na svojej stránke.

Od júna do augusta tohto roku budú pre deti pripravené aktivity zamerané na spoznávanie tradičných trnavských remesiel.

„Cez letné prázdniny ostáva mnoho detí doma a nejdú na dovolenku k moru alebo inam. Ponúkame im preto možnosť využiť tieto chvíle zaujímavo a tvorivo nielen pri televízore a počítačoch. Deti budú môcť spoznať históriu a osvojiť si niektorú z techník tradičných trnavských remesiel ako sú paličkovanie, tkanie na krosienkach, podmaľba na sklo, keramika a iné,“ hovorí autorka projektu Monika Štofejová.

Štofejová sa dlhodobo venuje rôznym umeleckým a remeselným technikám, ktoré podľa nej strácajú v dnešnej dobe na atraktivite.

Tradíciám a zvykom nášho kraja je podľa nej venovaná len malá pozornosť, mnohé deti nepoznajú hrnčiarsky kruh alebo krosná.

Projekt je podľa mestského webu určený predovšetkým deťom od päť rokov, no vítaní sú aj ostatní. Tvorivé popoludnia budú zdarma a povedú ich skúsení lektori. Konať sa budú dvakrát týždenne: v utorky na ihrisku v Sade Antona Bernoláka (promenáda), vo štvrtky na ihrisku v Kamennom mlyne vždy od 17:00 do 19:30 hod. V prípade nepriaznivého počasia sa záujemcovia zídu v Dielničke u Zlatej priadky, ktorá sa nachádza v budove Univerzity sv. Cyrila a Metoda na Námestí Jána Herdu.

„Veríme, že deti objavia radosť z tvorby, prežijú s nami veselé chvíle a vytvoria niečo, z čoho budú mať radosť nielen samy, ale potešia aj svojich blízkych,“ verí M. Štofejová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM