Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Ďalší parádny týždeň je pred nami: Toto všetko nás čaká v Trnave a okolí

Prinášame vám redakčný výber podujatí, na ktoré si môžete odskočiť v Malom Ríme.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší parádny týždeň je pred nami: Toto všetko nás čaká v Trnave a okolí
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Cestovateľské kino: Japonsko

V stredu 18. septembra o 20:00 v Kine Hviezda

Krajina vychádzajúceho slnka, v ktorej každý nový deň znamená nový príbeh. Vydajte sa s nami na opačný koniec sveta, kde sú srnky posvätné, kde sa ľudia tešia dlhovekosti a kde sa snúbi niekoľko tisícročná tradícia s technologickým pokrokom.

Zemou mnohých ostrovov, neskutočného množstva ramenu, pestrofarebných módnych vplyvov, rozmanitej prírody a robotov nás bude sprevádzať skúsená cestovateľka Katarína Lišková.

HK Gladiators Trnava vs. HK Martin

V stredu 18. septembra o 17:30 na trnavskom Zimnom štadióne

Zápas tretieho kola Slovenskej hokejovej ligy 2019 / 2020 štartuje v stredu o 17:30, štadión bude otvorený od 16:30. Gladiátori sa už na vás tešia.

Belluš 120

Do 11. novembra na Nádvorí

V septembri si pripomíname 120. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších architektov 20. storočia – Emila Belluša. Pri tejto príležitosti občianske združenie Malý Berlín organizuje výstavu pod názvom Belluš 120.

Emil Belluš je považovaný za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Jeho najvýznamnejšími stavbami pre mesto Trnava sú Plnoautomatický mlyn NUPOD a Vodojem.

Výstava Belluš 120 predstavuje vybrané archívne materiály v doplnení o fotografie slovenského fotografa a pedagóga Ľuba Stacha, so zameraním na dvojicu stavieb viažucich sa k Trnave.

Európsky týždeň mobility

Od 16. do 22. septembra v meste Trnava

Témou tohtoročného Európskeho týždňa mobility je Bezpečne pešo a na bicykli. Kampaň prináša témy udržateľného spôsobu dopravy a hovorí o jeho prínosoch.

Prejdime sa spolu kultúrnou cestou v pondelok 16. septembra od Krajskej knižnice Juraja Fándlyho k Divadlu Jána Palárika. Na oboch miestach, ktoré prepojí chôdza po pešej zóne, si vychutnáme zaujímavé čítanie v podaní známych trnavských osobností.

Novinkou je projekt Pešibusu, teda spoločnej cesty detí do školy. Mestská polícia mesta Trnava bude okrem sprevádzania Pešibusu venovať špeciálnu pozornosť deťom aj na interaktívnych prednáškach a hrách.

Sobota 21. septembra bude patriť detským Pretekom na dvojkolesách v Sade Antona Bernoláka. V nedeľu 22. septembra nás čaká už tradičný Medzinárodný deň bez áut.

Vyskúšajte si aj jazdu na zdieľaných mestských elektrobicykloch, či jazdu autobusmi mestskej hromadnej dopravy zadarmo po preukázaní sa vodičským preukazom. So zľavou sa odveziete aj prímestskou dopravou.

O káve pri káve

Vo štvrtok 19. septembra 2019 od 16:00 do 19:00 v Aquapolis Business Centre

Príďte na stretnutie tých, pre ktorých sú káva, čaj a ostatné lahôdky profesiou a vášňou.

Prevádzkovatelia kaviarní, dodávatelia a pražiari kávy, pekári, aj tí, ktorí sa nimi len túžia stať budú na stretnutí plnom chutí a vôní. Účasť je bezplatná, počet účastníkov je však obmedzený.

Mária Balážová: Ženský dezén

Do 27. októbra v Galérii Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila

Retrospektívna výstava výraznej slovenskej autorky, reprezentantky regionálnej výtvarnej scény s následným uvedením novej monografickej publikácie.

Koncepcia kladie dôraz na tvorbu z ostatného obdobia, ktorá sa ešte viac vychýlila z oblasti post-geometrickej maľby smerom k výraznejším feministickým výpovediam.

Autorka, Mária Balážová, využíva výrazové prostriedky geometrickej abstrakcie ako nástroj kritiky rodovej nerovnosti. Kurátorom je Roman Gajdoš.

Festival svetla a tieňa

V piatok 20. septembra od 19:30 do polnoci na Námestí sv. Mikuláša

Ako lákajú jeho organizátori, Festival svetla a tieňa ukáže, aké jednoduché je zbúrať mestské hradby. Predvedie súboj tieňov za revu motorovej píly, jemnú interaktívnu hru svetla alebo projekcie dotvárané animáciami v reálnom čase.

Svetlo a tieň predvedú pôsobivé umenie priamo vo verejnom priestore v Trnave. Festival bude plný nevšedných umeleckých zážitkov.

Ak zatúžite napojiť sa na umenie bytostne, môžete sa ponoriť do svetelného sveta starých šamanov. Pomocou najmodernejšej VR technológie zažijete ich tance s duchmi. Keď svetlá digitálnej imaginácie odznejú v mysli, otvorí sa príležitosť ovplyvniť zvukový súboj perúnskych bohov dažďa a hromu.

„Dis -moi tes amours“ – Pocta žene!

V utorok 17. septemba o 19:00 v Divadle Jána Palárika

Projekt divadelného predstavenia je stvárnením melodrámy vo francúzskom štýle. Herec hrá rolu “ducha ruže”, speváčka je ženou, ktorá prežíva rôzne obdobia svojho života. Znejú skladby od R. Wagnera, H. Berlioza, K. Weill, E. Satie, alebo G. Massenet.

FC Spartak Trnava : FK Senica

V stredu 18. septembra o 18:00 na Štadióne Antona Malatinského

Zápas 9. kola základnej časti Fortuna ligy 2019/2020 medzi klubmi FC Spartak Trnava a FK Senica prebehne už v stredu na Štadióne Antona Malatinského, City Arena Trnava.

Festival YouTopia

Od piatka 20. septembra od 17:00 do soboty 21. septembra v Trnave

Internet dáva používateľom široké možnosti tvorivého zapojenia. Ľudia zaplavujú kyberpriestor videami. Remixujú, rekontextualizujú, privlastňujú si, parodujú. Nechávajú po sebe miliardy online stôp.

Festival chce zmapovať tento nový svet zmyslového a rozumového vyžitia, zábavy aj poznania a presťahovať ho zo súkromia do verejného priestoru. Z displejov smartfónov na premietacie plátna.

YouTopia ukazuje internetovú kultúru v jej audiovizuálnych prejavoch. Predvádza, čo všetko a ešte viac sa dá robiť spojením zvuku, hudby a vizuality. Program na Nádvorí je verejne prístupný, zvyšné časti programu sú spoplatnené.

At last, he saw the entrance

Do 27. októbra v Galérii Jána Koniarka v Trnave, Nové krídlo Kopplovej vily

Site-specific inštalácia z dielne Richarda Janečka a Radovana Kissoczyho prináša pohľad na umelú inteligenciu, ktorá môže byť stále vnímaná ako niečo nadprirodzené, mimo ľudské chápanie.

V tejto audiovizuálnej inštalácii autori podrobujú antický mýtus logike umelej inteligencie, čo predstavuje jeho alternatívne scenáre a konce.

Veľký Gatsby

V piatok 20. septembra o 19:00 v Divadle Jána Palárika

Veľký Gatsby je príbehom o láske, ktorá dokáže obetovať čokoľvek, o poslednej nádeji, nekončiacej snahe a viere…Tým očarúva celé generácie čitateľov aj divákov.

Francis Scott Fitzgerald vo svojom diele podáva autentické svedectvo o bláznivých dvadsiatych rokoch. Rovnako divadelná inscenácia by mala byť o veku ženských lýtok zadýchaných jazzom, ale aj o veku technického pokroku a priepastných sociálnych rozdielov.

Vandráci Vagamundos

V pondelok 16. septembra o 20:00 v Kine Hviezda

Traja vagamundi na motorkách na ceste v ústrety divočiny strednej Ameriky. Českí herci Pavel Liška a Honza Révai a kameraman Hynek Bernard sa bez zbytočných špekulácii zbalili a vyrazili na najdivokejší čunder vo svojom živote.

Počas troch mesiacov precestovali tisíce kilometrov od Panamy až po pestrofarebné Mexiko. Vydajte sa s nimi na dobrodružstvo plné nečakaných zážitkov. Čaká nás zábavná cestovateľská show s množstvom filmového materiálu.

Harmónia hodvábu a skla

Do 6. októbra v Západoslovenskom múzeu v Trnave

Adele Melišekovej Dojčanovej učaroval hodváb a venuje sa aj maľbe na sklo. Svoje diela vystavuje doma i v zahraničí a za tvorbu dostala už niekoľko ocenení. Od roku 2013 žije, pracuje a tvorí v Trnave, jej autorskú výstavu nájdete v múzeu

Prečo treba navštíviť Černobyľ?

V utorok 17. septembra od 19:00 do 21:00 v Heroes Aréne Trnava

Černobyľská katastrofa stále vyvoláva mnoho otázok a diskusií. Nepochybne k tomu prispel aj nedávny seriál z produkcie HBO.

Viac o tejto udalosti vám prídu porozprávať ľudia, ktorí organizujú pravidelné zájazdy na toto miesto.

Prostredníctvom komentovanej projekcie dokumentu sa vám pokúsia priblížiť svoj pohľad na Černobyľ a prečo by ste sa tam mali vybrať. Vstup na podujatie je bezplatný.

Blaho Uhlár a kolektív DISK: Stabilizácia

V piatok 20. septembra o 20:00 v Divadelnom štúdiu DISK

Súbor DISK vo svojej jubilejnej šesťdesiatej sezóne vychádza zo svojho pevného činoherného zázemia a vo fragmentarizovanej kompozícii nám obnažuje banálne životné situácie ale aj férické vidiny.

Vnútrodruhová agresivita je znovu impulzom ku krutej prezentácii vzťahov medzi ľuďmi, ale sme aj svedkami nežného porozumenia hoci niekedy s tragickým obsahom.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM