Monika Hanigovská Rôzne

Dedinka pri Trnave sa môže právom hrdiť: Vznikol v nej aj prvý slovenský román

O tomto ste vedeli? Malebná dedinka pri Trnave ukrýva fakty, ktoré sa zapísali nielen do slovenskej literatúry. Jej obyvatelia sa môžu právom hrdiť na svoju obec.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka pri Trnave sa môže právom hrdiť: Vznikol v nej aj prvý slovenský román
Zdroj: TASR

Leží len kúsok za Trnavou. A môže sa pochváliť známym slovenským rodákom, dielom v podobe prvého slovenského románu vôbec, šikovnými občanmi ale aj hudobníkmi. Reč je o malebnej dedinke Dolné Dubové.

Prvý slovenský román

Najväčším ťahákom Dolného Dubového pri Trnave je osobnosť kňaza, národného buditeľa, obrodeneckého spisovateľa, autora satír a epigramov Jozefa Ignáca Bajzu. Dolnodubovčania si vážia, čo pre ich predkov vykonal počas svojho pôsobenia v obci, a tak sa pred 12 rokmi svojpomocne postarali o rekonštrukciu fary, v ktorej žil a tvoril a kde vznikal prvý slovenský román René mládenca príhody a skúsenosti.

Vďaka doterajšiemu správcovi farnosti Jozefovi Horvátikovi a jeho neúnavnej snahe získať finančné prostriedky sa teraz početné návštevy môžu zoznámiť v pamätnej izbe s dobou, kedy tento dejateľ žil

Je rodiskom spevákov a hudobníkov

Obec sa hrdí aj tým, že má vysoký počet operných spevákov a hudobníkov na meter štvorcový. Dolné Dubové je rodisko svetového basistu Štefana Kocána, sólistu Opery Slovenského národného divadla Pavla Remenára i sopranistky tejto scény z predchádzajúcej generácie Štefánie Hulmanovej. Pochádza odtiaľ aj dlhoročný dirigent Detského speváckeho zboru Československého rozhlasu Jozef Svitek a ďalšie osobnosti.

Rozrastajú sa

Mladšie generácie, ktoré si zakladajú nové rodiny, do obce prilákala zase prednedávnom rozsiahla výstavba rodinných domov, a tak sa počet obyvateľov Dolného Dubového zvýšil za posledného 2,5 roka zo 663 na 715. Prinieslo to však so sebou aj potrebu nových miest v materskej škole, potrebné budú čoskoro aj miesta v základnej škole.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM