Kultúra Rôzne

Deti si užijú tvorivé dielne: Prichádza tradičné Leto v galérii

S tvorbou troch trnavských sochárov – Martina Kochana, Andreja Haršányho a Mira Trubača sa zoznámia v Galérii Jána Koniarka (GJK) v Trnave deti i mladí ľudia počas tradičných letných tvorivých dielní. Potrvajú v týždenných intervaloch od 2. do 26. júla.

Ilustračný obrázok k článku Deti si užijú tvorivé dielne: Prichádza tradičné Leto v galérii
Zdroj: TASR

Leto v galérii 2019 odštartuje v priestoroch Koppelovej vily M. Kochan. Na deti čakajú rôzne aktivity – pomocou rôznych techník budú dotvárať a pretvárať vyradené knihy, fotografovať, akvarelmi maľovať na žuvačky. „Andrej Haršány si na začiatok svojho týždňa pripravil skupinovú tvorbu land-artového diela v exteriéri galérie. Deti si najprv individuálne podľa vlastných predstáv kamene pomaľujú a následne ich rozmiestňovaním a spájaním kameňov v exteriéri galérie utvoria spoločné land-artové dielo,“ uviedla PR GJK Zuzana Dohnalová.

Potom budú vyrábať drevené maxi domino a počas ďalšieho dňa s týmto umelcom sa zoznámia s technikou drippingu, ktorú preslávil najmä americký maliar Jackson Pollock. Pôjde o tvorbu veľkoformátových malieb, na plátna horizontálne umiestnené na zemi budú nanášať farby kvapkaním, prskaním a liatím. T

rubač si pre deti vymyslel vyrábanie hlinených reliéfov, sošiek a odliatkov malých častí svojich tiel, ktoré budú spolu pretvárať na morské živočíchy, na záver spolu vytvoria skelet z konštrukcií, kartónov a kašírovaných fragmentov.

Posledný júlový týždeň sa prázdninujúcim deťom budú venovať študentky odboru Animácie výtvarného umenia z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. Tie si pre detských návštevníkov pripravili množstvo zaujímavých tvorivých aktivít nadväzujúcich na prevažne sochársku tematiku predošlých týždňov. „V piatok 26. júla Leto v galérii 2019 ukončí vernisáž detských prác, ktoré počas neho vytvárali,“ dodala Dohnalová. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý hlavným partnerom projektu.

Aktivity budú vždy od utorka do piatka v dopoludňajších hodinách, záujemcovia sa nemusia vopred hlásiť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM