Kultúra

Divadlo pripravilo POSLEDNÚ hru tejto sezóny: Zvolilo cestu totálneho experimentu

Divadlo Jána Palárika uzatvorí aktuálnu sezónu zaujímavou inscenáciou. Je určená hlavne tínedžerom.

Ilustračný obrázok k článku Divadlo pripravilo POSLEDNÚ hru tejto sezóny: Zvolilo cestu totálneho experimentu
Zdroj: Facebook.com/Divadlo Jána Palárika v Trnave

Poslednou inscenáciou 49. sezóny Divadla Jána Palárika (DJP) v Trnave je adaptácia diela Jonathana Swifta. Subjekt: Gulliver pripravil hosťujúci režisér Gejza Dezorz s tvorivým tímom v netradičnom formáte ako live puppet cinema – živé bábkové kino. Premiéru bude mať v sobotu 20. mája, informovala Katarína Čučková z DJP.

Náročná výzva

„Tento titul venujeme tínedžerom. Takéhoto diváka je najťažšie zaujať, bola to dosť náročná výzva. Chceli sme, aby ich návšteva tejto inscenácie dokázala nadchnúť pre divadlo a snáď i pre literatúru. Zvolili sme cestu totálneho experimentu. Forma live puppet cinema je na Slovensku stále neprebádaná. Preto bolo celkom odvážne pustiť sa do nej, dokonca nie v bábkovom, ale v činohernom divadle,“ uviedla umelecká šéfka Lucia Mihálová.

Kombinuje niekoľko svetov

Trnavské spracovanie Swiftovho románu kombinuje výrazové prostriedky filmu, činoherného divadla a bábkového divadla. Vytvára na javisku film, ktorý sa odohráva na plátne pred divákmi. Herci sa ocitajú aj v úlohe kameramanov a technikov.

Ponuku vedenia DJP spracovať Swiftov fiktívny mystifikačný cestopis prijal Dezorz podľa jeho slov s nadšením, ktoré sa premenilo na náročnú tvorivú púť už pri písaní scenára. Spoluautorsky sa na tom podieľala Valeria Schulczová.

Javiskový film

„Vyselektovať z množstva motívov tie najzaujímavejšie a zároveň najdramatickejšie momenty a dôležité myšlienky bolo autorsky veľmi náročné. Je až mrazivé, ako už pred storočiami autor dokázal tak neúprosne ironicky a trefne nazerať na ľudstvo. Našu inscenáciu Subjekt: Gulliver rozprávame cez optiku troch kamier a tvoríme akýsi javiskový film. Je to veľké dobrodružstvo a akčné putovanie,“ dodal Dezorz.

V úlohe Lemuela Gullivera sa predstaví Martin Hronský. V ďalších úlohách hrajú Tomáš Vravník, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Martin Kochan, Miroslav Beňuš, Martin Križan a Tomáš Mosný. Bábky a objekty navrhla Katarína Caková, scénu a kostýmy Lucia Šedivá.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM