Správy

Do lavíc zasadli aj stredoškoláci: V Trnavskom kraji nastúpilo viac ako 15-tisíc študentov

Počet prvákov na župných stredných školách stúpol. Do systému duálneho vzdelávania je zapojených 25 škôl.

Ilustračný obrázok k článku Do lavíc zasadli aj stredoškoláci: V Trnavskom kraji nastúpilo viac ako 15-tisíc študentov
Zdroj: Trnavský samosprávny kraj

Školský rok 2022/2023 sa začal vo všetkých 45 stredných školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Do školských lavíc zasadlo viac ako 15-tisíc študentov. TASR o tom informoval odbor komunikácie TTSK.

„Teší ma, že sa zvýšil počet prvákov z 3 300 na takmer 3 900. Svedčí to o tom, že naše školy a ich odbory ponúkajú kvalitné a atraktívne vzdelávanie, za čo patrí poďakovanie pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zaujímavé bonusy

Do systému duálneho vzdelávania sa zapojilo 25 stredných škôl, z toho 18 krajských a sedem súkromných. Študenti zapojení do tohto systému môžu byť bezplatne ubytovaní v internátoch, bezplatne cestovať prímestskými autobusmi a pri tom dostávajú štipendium vo výške 50 eur mesačne počas prvého roka štúdia.

„Motivačný balík výhod sa po novom vzťahuje aj na študentov v nedostatočne obsadených, respektíve perspektívnych odboroch,“ doplnil predseda TTSK.

Prečítajte si tiež

Zvládnu to bez dištančného vzdelávania?

V súčasnosti na školách neplatia špeciálne epidemiologické opatrenia. „Naďalej je však potrebné, aby si študenti sledovali svoj zdravotný stav a v prípade podozrenia na respiračné ochorenie nechodili do kolektívu. Pevne verím, že tento rok zvládneme bez dištančného vzdelávania,“ informoval riaditeľ odboru školstva Stanislav Pravda.

Samosprávny kraj pokračuje takisto v napĺňaní plánu na výstavbu a rekonštrukciu 13 telocviční a vonkajších športovísk v hodnote viac ako sedem miliónov eur. V kontexte začiatku školského roka bude v najbližších dňoch otvorená nová telocvičňa Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Gbeloch a aj rozšírené športovisko na Gymnáziu Á. Vámbéryho v Dunajskej Strede.

Prvých žiakov privítala aj základná škola s vyučovacím jazykom slovenským v Šamoríne, ktorá sídli v Gymnáziu M. R. Štefánika. Do vynovených tried nastúpilo 18 prvákov a 27 žiakov piateho ročníka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM