Rôzne

Do Trnavy prichádza Dobrofest: Prinesie tri dni SKVELEJ hudby

Milovníci kvalitnej hudby si prídu na svoje. Trnava bude na tri dni patriť skvelému medzinárodnému festivalu. Na čo sa môžeme tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Do Trnavy prichádza Dobrofest: Prinesie tri dni SKVELEJ hudby
Zdroj: TASR/Ladislav Novák

Medzinárodný hudobný festival Dobrofest prinesie do Trnavy charakteristický zvuk rezofonickej gitary – dobro počas troch dní od stredy 23. do piatku 25. augusta.

Koncerty sa uskutočnia v kultúrnom centre Nádvorie, podujatie pripomenie 130. výročie narodenia vynálezcu dobra, amerického Slováka Johna Dopyeru z Dolnej Krupej pri Trnave. Informoval o tom za organizátorov Andrej Halada.

Svetové mená

Dobrofest začali v Trnave organizovať v roku 1992 a počas nasledujúcich takmer dvoch desaťročí na ňom vystúpili svetové mená nielen žánru bluegrass. Po niekoľkoročnej prestávke sa v pozmenenej podobe do Trnavy vrátil. Slávnostné otvorenie ročníka 2023 sa uskutoční v stredu v Dome hudby M. Sch. Trnavského, kde je inštalovaná jediná výstava venovaná rezofonickým gitarám na svete s názvom Dobro – dvorana slávy. Mimoriadne v spolupráci so Západoslovenským múzeom bude otvorená aj počas festivalu.

Najznámejší country spevák

V prvý deň sa publiku predstaví New Aliquot z Česka. Vo štvrtok (24. 8.) vystúpi akustické duo Matching Ties. Tvorí ho americký spevák, gitarista, hráč na ústnu harmoniku Paul Stowe s mandolínistom a spevákom Trevorom Morrisom z Londýna.

„Ozdobou tretieho, piatkového večera i celého festivalu bude vystúpenie najznámejšieho slovenského country speváka, Trnavčana Allana Mikušeka a jeho kapely, s hosťom – dobristom Henrichom Novákom. Okrem toho si návštevníci festivalu budú môcť vychutnať aj koncert českého speváka a skladateľa Roberta Křesťana s jeho skupinou Druhá tráva, v ktorej hrá najlepší český hráč na dobro Luboš Novotný,“ uviedol Halada.

Bezplatný vstup

V sobotu (26. 8.) ako dozvuk festivalu sa predstaví duo Beňa & Radványi v rámci podujatia Leto na korze, organizovaného mestom Trnava.

Festival organizuje Trnavská hudobná spoločnosť o. z., vstup na všetky podujatia je bezplatný.

Dobro – Dopyerova gitara sa prvýkrát objavila na hudobnej scéne v polovici dvadsiatych rokov uplynulého storočia a veľmi rýchlo sa stala takou obľúbenou, že v USA ju považujú za americký ľudový hudobný nástroj. Pomenovanie dostala po firme DOpyera BROthers. Pre svoj silný zvuk sa používanie nástroja rozšírilo do celého sveta a neovplyvnil to ani nástup elektrických gitár.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM