Júlia Vargová Kultúra Rôzne Správy

Dominika Mirgová vydáva nový album: Tvorbu chce smerovať k ľuďom, ROZHOVOR

Dominika v novom singli Vzduch prezentuje svoje umelecké ja. Už čoskoro sa môžeme tešiť na nový album "Toto som ja".

Zdroj: YouTube.com

Dominika Mirgová je slovenská speváčka a hudobníčka. Rodená Trnavčanka, v Malom Ríme prežila svoje detstvo a býva tu dodnes. K hudbe mala blízko už od mala. Pred mikrofónom stála na rodinných oslavách či počas vystúpení jej otca. Za štart jej kariéry sa dá považovať účasť v súťaži Slovensko hľadá SuperStar v jej pätnástich rokoch.

Jej prvý singel Skoro ako v sne zožal úspech. Po krátkej odmlke kvôli dokončeniu štúdia sa objavila v úspešnom duete s Mirom Jarošom Na pokraji síl. Spevák jej napísal skladbu Nová, ktorú inšpiroval skutočný príbeh jej nešťastnej lásky. Nasledovali single Labuť, Kto je on s Robertom Burianom a L.A.S.K.A. s Rakbym. V septembri 2013 vyšiel album #Nová, spoločne so singlom Swing.

V roku 2015 sa stala mamou synčeka Peťka a vydala sa za Petra Zvolenského. Nasledujúci rok svojich fanúšikov potešila albumom Armáda a vydala sa na turné Armáda tour.

Onedlho vydá album Toto som ja. Motívom novej skladby s názvom Vzduch, ku ktorej predstavila aj videoklip, je zakázaná láska. Novinka je pilotným singlom jej nového albumu, ktorý vyjde už 24. apríla. S Dominikou sme sa porozprávali o pripravovanom albume, ale aj o jej živote.

Názov albumu znie Toto som ja. Prečo práve takýto názov?

Pri tvorbe albumu som cítila, že tá hudba, ktorú teraz robím, to som skutočná ja. Rovnaký názov nesie aj skladba Toto som ja, ktorá vznikla minulý rok. Pilotná vec k albumu je však skladba Vzduch, ktorá vyšla nedávno. Toto som ja vystihuje mňa, ako Dominiku Mirgovú, ktorá vždy chcela robiť tento štýl hudby.

Kto všetko stojí za albumom?

Za albumom stojí množstvo skvelých umelcov. Nadrela som sa na ňom asi najviac zo všetkých albumov. Veľmi mi pomáhal Adiss, spolu s Hoodinim ma akoby nakopli. Začalo to pri pesničke Noc patrí nám, ktorú mám s Adissom. Vyhovovalo mi, ako robí hudbu a dobre sa mi s ním spolupracuje. Písali sme spolu niektoré texty a dohliadal na každú skladbu. Svojou tvorbou prispeli aj Marek Šurin, Grizzly, či Ien Echo a Samo Kováč aj Andrej G-bod Škrovina…

V rámci spolupráce mám na albume aj pesničku Ja sa cítim dobre so Šortym, Zober ma tam s mojim ocinom, Nechaj ma ísť so spevákom Erycanom, ktorý na scéne nie je veľmi známy, no páči sa mi jeho hlas. Je to RnB spevák a ja mám rada RnB spevákov, aj keď na Slovensku ich nie je veľa. Na albume je tiež skladba Motýľ s raperom vystupujúcim pod menom Andess. Väčšina vecí vznikla v štúdiu Overground.

V čom je nový album iný?

Nachádza sa na ňom hlavne iný štýl hudby, než na aký sú odo mňa ľudia zvyknutí. Samozrejme je tam aj pop, ale s prvkami hip-hopu. Nazývame to hip-pop. :D Je to trošku odvážnejšie. Ja som na hip-hope a rape vyrastala, potom som ho však prestala robiť. Mám rada mnoho štýlov, nikam sa neškatuľkujem, no toto mi je najviac blízke. RnB, pop, hip-hop a ich spojenie dokopy… to je album Toto som ja. Nájde sa tam aj balada Pre teba, ktorú som napísala pre malého, no album je skrátka iný. Mám na ňom samých chalanov. S dievčatami som spolupracovala málo, čo ma na jednej strane mrzí, no kto vie, možno na ďalší album…

Čo prinesie poslucháčom?

Pevne verím že ukáže staro-novú Dominiku. To čo teraz vydávam je niečo, čo som vždy chcela urobiť a cítim sa, čo sa týka hudby najšťastnejšia. Pevne verím, že ľuďom prinesie aj príbehy, v ktorých sa nájdu a motiváciu nevzdávať sa, ísť ďalej. V pesničke Je to ako má spievam o tom, že sami dobre vieme ako nájsť správny smer. Je to trošku iné, texty sú prepracovanejšie, zrelšie, dospelejšie. Cítim sa v nich lepšie, než v hudbe, ktorú som robila predtým.

Na čo všetko sa môžeme tešiť?

Zaujímavé spolupráce som už spomínala. Na trackliste je 14 piesní. K albumu vychádza aj nový merch. Všetko je v predpredaji na dominikamirgo­va.sk. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na turné, ktoré bude na jeseň. Určite bude aj krst albumu a koncerty mi od júna začínajú naplno. Ja sa momentálne chystám na to všetko, čo sa bude diať a dúfam, že to ľudia budú vnímať rovnako pozitívne, ako to vnímam ja.

Pilotný singel k albumu – Vzduch, je o zakázanej láske. Čo ťa k tomu inšpirovalo?

Ten je z produkcie Hoodiniho. Textovo som na ňom spolupracovala s Adissom. Je o zakázanej láske, pretože v poslednej dobe som bola často v kontakte s ľuďmi, ktorí riešili práve tento problém, alebo túto životnú situáciu. To ma inšpirovalo a motivovalo. Vzniklo to spontánne. Boli sme v štúdiu, Hoodini začal robiť túto hudbu a keď sme rozmýšľali, o čom by to malo byť, proste mi napadlo toto.

Kde berieš inšpiráciu celkovo?

Hlavne z vlastného života, no aj zo života iných ľudí. V každej pesničke je kus zo mňa, z môjho života, z diania oko mňa. Inšpirujem sa príbehmi ľuďmi, ktorí mi píšu, stretávam sa s kamarátmi, ktorí mi hovoria o svojich životných situáciách a potom si poviem, prečo nie, prečo práve o tomto nepovedať ľuďom. Urobiť to v podobe pesničky je ešte lepšie. Môžu si ich spievať, pomáhajú im. Chodí mi dosť správ, že mi ľudia ďakujú, že sa v piesňach vidia, že im pomohli. To si veľmi cením a práve preto sa to oplatí robiť.

Nikdy si sa netajila tým, že tvoj súkromný život a tvorba sa navzájom ovplyvňujú. Ako by si opísala obdobie života, ktoré práve prežívaš?

Je to jeden obrovský kolotoč, ktorý sa točí stále dokola. Stále sa mi opakujú určité veci. Každý druhý deň chodím do Bratislavy a prichádzam domov, kde je to stále o tom istom. Všetok voľný čas chcem venovať svojej rodine. Je to dosť náročné. Musela som si ubrať zo spánku, no vynahrádzam si to, keď je malý v škôlke. Opísala by som to ako veľmi krásne obdobie, pretože čo sa týka hudby, prežívam to najkrajšie hudobné obdobie. Zároveň však najnáročnejšie. Úprimne sa z toho veľmi teším, robím hudbu, ktorá ma napĺňa. Robím ju ako chcem, kedy chcem a s kým chcem. Najväčšia opora je moja rodina, ktorá mi doma pomáha, aj keď s nimi často nie som a to ma veľmi mrzí. Snažím sa im to vynahradiť každou voľnou chvíľou.

Aký to má vplyv na tvoju hudbu?

Hudba je pre mňa útočiskom. V každej domácnosti občas nastane výmena názorov či nezhody. Ak sa to nedá inak vyriešiť, tvorím. Všetci sa nejak vyventilujeme, aby sme boli v pohode. Veľmi mi to pomáha vyprázdniť si hlavu a riešiť niektoré veci s chladnou hlavou a rozumom.

Ako zvládaš byť mamou, manželkou aj umelkyňou?

Je to naozaj náročné. Možno netrávim čas tak, ako by mama mala. Keď malý príde zo škôlky, o dve hodiny odchádzam do Bratislavy. Občas ma to mrzí, no každú voľnú chvíľu sa snažím tráviť s ním, alebo sa snažím brávať aj rodinu, keď niekam idem. Skrátka sa s nimi snažím byť. Je to náročné, ale dá sa to zvládnuť keď má človek vo svojom okolí ľudí, ktorí ho podporujú.

Čo fanúšikovia? Ako zareagovali na singel – Vzduch? Páči sa im táto nová poloha, v ktorej sa prezentuješ?

Som veľmi prekvapená. Ohlasy aj recenzie sú skvelé. Vychádzajú pekné, pozitívne články. Som spokojná a vďačná, že to ľudia takto zobrali. Páči sa im aj klip. Denne mi píšu nádherné veci. Asi to vyšlo. :)

Kto robil klip?

O vznik klipu sa postaral režisér Michal Romeo Dvořák zo spoločnosti Romeofilms, za kameru sa postavil jeho brat Marek Dvořák. Taktiež sa na tom podieľal môj tím, manžel Peťo, o vlasy sa mi stará Jirko Blatný a o makeup Lussi.

Chystáš aj viac videoklipov?

Určite chystám viacero videoklipov. Akurát riešime ďalší z nich. Ľudia sa majú na čo tešiť.

Čo chystáš do budúcna?

U mňa je to momentálne tak… skončila som s nahrávaním a mám ešte rozbehnuté spolupráce s inými ľuďmi. Asi sa momentálne neviem zastaviť. Mám neskutočnú chuť tvoriť. Často sadám za klavír a zo štúdia chodím domov o piatej ráno. Momentálne som takto rozbehnutá, neviem to zastaviť.

Máš nejakú víziu, kam by si chcela svoju tvorbu smerovať?

Moju tvorbu by som chcela smerovať hlavne ľuďom. Momentálne to robím viac pre seba, z čoho sa teším, konečne si robím čo chcem. No tvorbu chcem smerovať k ľuďom, robiť pre nich, chcem aby sa v nej videli a aby ju niesli ďalej. Je to slovenská tvorba, každý si ju môže zaspievať a rozumie tomu. Už to nie sú detské texty. Iste, mám predstavy a sny no podstatné je, že hudbu robím lebo ma baví a baví ma ešte viac než predtým. Je to skutočne mojou vášňou a chcem ju smerovať k ľuďom, aby sa v nej našli. Lebo oni sú tí najdôležitejší. Práve fanúšikovia moju hudbu posúvajú ďalej. Oni sú tí, ktorí zdieľajú moju tvorbu a posúvajú hranice umelcov.

Čo koncerty? Kde ťa fanúšikovia môžu najbližšie počuť?

Najbližší koncert mám budúci týždeň v Gbeloch. A od júna mi to začína naplno. Momentálne tých koncertov nie je až tak veľa, za čo som na druhej strane rada, lebo som mala čas pracovať v štúdiu a robiť si veci pre seba. Je skvelé byť cez víkendy doma a venovať sa rodine. Ale koncerty iste budú, na jeseň bude aj turné, autogramiády albumu… všetko si ľudia nájdu na mojej stránke, facebooku či instagrame.

Foto: ilustračné

Dominika Mirgová vydáva nový album Toto som ja
3
Galéria
Zdroj: Dominika Mirgová
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM