han Správy

Európsky týždeň mobility v Trnave? Dva sú viac ako štyri a TENTO deň sa vozíte zadarmo!

Od tejto stredy, čiže v tradičnom termíne (16. až 22. septembra) sa rozbieha Európsky týždeň mobility, ktorý prináša aj tému mestskej dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Európsky týždeň mobility v Trnave? Dva sú viac ako štyri a TENTO deň sa vozíte zadarmo!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Táto téma je Trnave blízka, preto aj tento rok pripravila samospráva množstvo aktivít, ktorých cieľom je podporiť nemotorovú dopravu v meste a motivovať jeho obyvateľov, aby viac využívali ekologické formy prepravy.

Kampaň po trnavsky

„Aktuálny ročník sa nesie v duchu hesla Čistejšia doprava pre všetkých a odráža ambiciózne ciele uhlíkovo neutrálneho kontinentu do roku 2050, ako stanovila Európska komisia v rámci Európskej zelenej dohody. V našej lokálnej kampani sme k tomu pridali motto Dve sú viac ako štyri, pretože práve chodci či cyklisti zanechávajú omnoho menšiu uhlíkovú stopu než motoristi, a práve takéto formy dopravy nám pomôžu priblížiť sa cieľu,“ hovorí Petra Vráblová zo Zdravého mesta Trnava, ktorá koordinuje kampaň ETM za Mesto Trnava.

Program Európskeho týždňa mobility 2020

16. septembra ako symbol prechodu zo štyroch kolies na dve (kolesá či nohy) zapečatíme na nádvorí radnice osobné auto, ktoré tu ostane počas celého týždňa.

17. septembra máme spoločne s Mestskou políciou v pláne odštartovať pilotnú hodinu dopravnej výchovy na trnavských základných školách.

18. septembra budú pred radnicou pripravené tradičné Raňajky pre nemotoristov: medzi 7.00 a 9.00 hod. si môže každý cyklista, peší či cestujúci verejnou dopravou prísť zdarma pochutnať na kávičke, ovocí a dobrom pečive.

21. septembra sa o 18.30 hod. tešíme na všetkých priaznivcov zdravej chôdze v Kamennom mlyne na lekcii Nordic Walkingu pod vedením kvalifikovaných inštruktorov.

22. septembra je o 16.00 hod. v Kine Hviezda pripravené bezplatné premietanie filmu Ľudský rozmer. Čo sa stane, keď do stredu našich výpočtov umiestnime človeka a jeho potreby? Architekt – vizionár Jan Gehl a jeho kolegovia sa snažia oslobodiť mestá od nadvlády automobilov a vytvoriť priestor pre chodcov a cyklistov. Chcú navrhovať mestá ako miesta pospolitosti a blízkosti a „vziať späť verejný priestor.

Kino Hviezda okrem toho v tento deň premieta komédiu Raoul Taburin o francúzskom o­pravárovi a dodávateľovi bicyklov, ktorý sa nevie bicyklovať. Predstavenie sa začína o 18.00 hod., vstupné je 5 eur.

Deň bez áut

22. september je vyhlásený za Deň bez áut. Pri tejto príležitosti bude cestovanie verejnou dopravou zadarmo pre každého, kto sa preukáže platným vodičským preukazom. Nechajte teda autá doma a presuňte sa po meste autobusmi, pomôžete tak znížiť uhlíkovú stopu.

„Počas Európskeho týždňa mobility odmeníme všetkých, ktorí využívajú zdieľané elektrobicykle Trnavského bikesharingu či mestskú autobusovú dopravu. Namiesto dvoch eur zaplatia za vstup do mestskej plavárne Zátvor iba 50 centov. Stačí predložiť svoju bikesharingovú kartičku alebo aktuálny cestovný lístok,“ hovorí P. Vráblová.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: trnava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM