Júlia Vargová Kultúra

Fakulta láka na študentský filmový festival: FREJM 2019 bude Oscarový

Aj tento rok je na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (FMK UCM) na pláne Študentský festival filmu a videa.

Ilustračný obrázok k článku Fakulta láka na študentský filmový festival: FREJM 2019 bude Oscarový
10
Galéria
Zdroj: FMK UCM

Na programe FREJMu sú súťaže v rôznych kategóriách, prednášky z oblasti filmu a audiovízie, diskusie a premietania.

Toto všetko na vás čaká v stredu 24. apríla 2019 v Kine OKO, na Námestí J. Herdu 2 v Trnave.

Informovala o tom Simona Mičová z PR oddelenia FMK. Ako uvádza v tlačovej správe, filmová a video tvorba je spätá so samotnou fakultou. „Kreatívne ateliéry či praktické predmety dávajú študentom priestor na sebarealizáciu a rozvoj kreatívneho ducha. Aj z týchto dôvodov vznikla myšlienka o zorganizovaní festivalu,“ vysvetľuje Mičová.

Podľa informácií z fakulty, festivalový koncept úspešne fungoval niekoľko rokov. Postupne však upadol do zabudnutia. Minulý rok doktorandi, Ján Proner a Ivan Rokošný, znovu obnovili filmovú tradíciu. „Koncept festivalu fungoval na FMK niekoľko rokov. Postupom času stratil náboj a organizoval sa už len zriedka. Študenti, ktorí ho organizovali vyštudovali, z fakulty odišli a festival padol do zabudnutia. Preto sme sa rozhodli, že ho prinesieme späť a dáme mu nový imidž. Navyše, k tvorbe videa a k filmom máme veľmi blízko, sú súčasťou nášho každodenného života. Aj preto sme sa rozhodli, že podporíme tvorbu mladých filmárov na našej fakulte,“ vysvetľujú organizátori.

Veľa filmov, málo spánku

Minuloročný, nultý ročník obnoveného festivalu predstavil bohatý 2-dňový program. Tento rok chcú organizátori spraviť festival ešte lepším. „Vymýšľame, skúšame. Po premyslení koncepcie sú na rade oficiálnejšie veci ako kontaktovanie hostí, vybavovanie sponzorov či projektov,“ upresňuje Proner.

Rokošný dodáva, že najviac dá zabrať samotná časová náročnosť organizácie FREJM-u: „Časovo je to trochu vyčerpávajúce, keďže isté veci treba riešiť ad hoc. Hoci sa filmy na festival zbierajú a hodnotia priebežne, niektorí študenti svoju tvorbu posielajú na poslednú chvíľu. Takže komisia, ktorá má na starosti výber finálových súťažných snímok toho pred festivalom veľa nenaspí,“ poznamenal.

Filmová tvorba na Slovensku sa podľa organizátorov hýbe vpred pomaly, ale iste. „Keď sa pomyselne vrátim do minuloročného FREJMu, videli sme nielen veľký potenciál, ale najmä chuť točiť niečo vlastné, autorské. Veľa študentov ukázalo nadšenie pre film. Už pri mladších ročníkoch bolo evidentné, že ich film baví. Starší v niektorých prípadoch zasa preukázali aj nepopierateľnú kvalitu, ktorá sa môže rovnať s kvalitou filmov s 10-násobným rozpočtom. Pevne verím, že úroveň tohtoročných filmov bude minimálne rovnaká, ak nie ešte lepšia,“ konštatuje Rokošný.

Oscarová kvalita

Rovnako ako minulý rok, aj tento na všetkých nadšencov čaká bohatý program. Účastníci FREJMu sa môžu tešiť na premietanie súťažnej tvorby študentov, chýbať nebude filmový kvíz či prednášky a diskusie z oblasti audiovízie. Zaujímavá bude prednáška o Crowfundingu, ako novom spôsobe financovania filmu.

Najväčším lákadlom tohtoročného FREJMu bude premietanie študentského dokumentárneho filmu Ojmiakon. „Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta od talentovaného Košičana Dominika Bariho. Film sa dostal do oficiálnych selekcií na filmových festivaloch v Los Angeles, Prahe, Berlíne či Ríme. Získal hneď niekoľko ocenení, taktiež bol kvalifikovaný Americkou filmovou akadémiou na Oscara v kategórii Krátky dokument. Príbeh zobrazuje život izolovanej dediny, ktorá sa nachádza ďaleko na severe Sibíri,“ uvádza fakulta. Ďalej dodáva, že snímka zaujala natoľko, že jej propagáciu podporila aj nadácia Leonarda Dicapria FDN a veľké nadnárodné korporácie ako GoPro či švédska Fjällräven.

Na záver festivalu na účastníkov čaká diskusia s Marošom Hečkom, scenáristom filmu Kandidát a samotné premietanie tohto filmu. Pravú, kino atmosféru vytvoria pukance od Cornico a limonády Herbert. Po oficiálnom ukončení festivalu organizátori pre všetkých pripravili filmovú afterpárty v podniku Zelený kríček v centre Trnavy.

Foto: ilustračné

FREJM 2018
10
Galéria
Zdroj: FMK UCM
Zdroj: FMK UCM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM