Zuzana Vajayová Rôzne

Festival Lumen už tento víkend a vstup opäť voľný

Open air festival gospelovej hudby Lumen otvorí sezónu hudobných festivalov na Slovensku v piatok 3. júna v Trnave. Koncerty sa budú konať na Trojičnom námestí, program je pripravený aj v trnavskom amfiteátri a na nádvorí radnice.

Na festivale, orientujúcom sa hlavne na mladých veriacich, sa počas dvoch dní predstaví pätnásť kapiel zo siedmich krajín. Headlinerom je americká rocková kapela Newsboys, ktorá bola nominovaná na Grammy. Do Trnavy prídu aj hostia z Nového Zélandu, Veľkej Británie, Talianska, Chorvátska a Maďarska, v zastúpení štýlov rock, pop, hip-hop, techno, soul, ska a ďalších. Špeciálnym hosťom 19. ročníka festivalu je domáca formácia Hudba z Marsu.

Víkend bude patriť nielen hudbe, ale aj divadlu, filmu, prednáškam a workshopom. Diskutovať sa bude o médiách, sociálnych sieťach, technologickom pokroku či etike v medicíne. Pre mladých sú pripravené besedy o sexualite, o dôležitosti výchovy k manželstvu a rodičovstvu, hľadaní si zamestnania a kariére a dozvedia sa prečo je HIV a AIDS problém. Hostia festivalu účastníkov prostredníctvom zážitkov prenesú na Haiti, Sibír, do Azerbajdžanu, misijného Rumunska, Indie, Peru či Afriky. Pozvanie na prednášky prijali aj spisovateľ Daniel Hevier, hudobník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, Tomáš Hudák, muzikant Braňo Jobus a iní.

Organizátormi podujatia sú DOMKA – Združenie saleziánskej mládeže, mesto Trnava a Saleziáni don Bosca. Očakávajú, že do Trnavy príde viac než 8000 mladých ľudí. TASR o tom informovala Ivica Fetkovičová z organizačného výboru podujatia.

Na priebehu festivalu je zainteresovaných viac ako dvesto dobrovoľníkov. Vstupné na Lumen sa neplatí, i vďaka tomu, že radnica každoročne vyčleňuje pre festival vo svojom rozpočte finančnú dotáciu a poskytuje priestory. Záujem návštevníkov umožnil podujatiu stať sa najväčším festivalom gospelu v strednej Európe. Potrvá do sobotňajšej noci a ukončí ho polnočná omša v amfiteátri.

Zdroj: TASR Foto: Festival Lumen

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM