Kultúra

Historická zrkadlová sála v plnej kráse: Takto vyzerala aj v roku 1907, FOTO

Zrkadlová sála v divadle prešla komplexnou obnovou. Viete, ako sa tento priestor volal kedysi?

Ilustračný obrázok k článku Historická zrkadlová sála v plnej kráse: Takto vyzerala aj v roku 1907, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR

Sumu viac ako pol milióna eur si vyžiadala rekonštrukcia reprezentatívnej historickej zrkadlovej sály v Divadle Jána Palárika (DJP) v Trnave.

Od júna uplynulého roka v nej Trnavský samosprávny kraj (TTSK) realizoval rekonštrukciu, výsledkom ktorej je podoba zo začiatku 20. storočia. DJP ju chce podľa slov riaditeľky Zuzany Hekel verejnosti predstaviť v marci na podujatí s celodenným programom.

Návrat do roku 1907

TTSK podľa predsedu Jozefa Viskupiča doteraz investoval do opravy divadla takmer už dva milióny eur, keď sa obnovilo priečelie budovy a realizovali sa ďalšie práce, v ktorých plánuje pokračovať v tomto aj budúcom roku.

„Do zrkadlovej sály prinesie komfort návštevníkom nová vzduchotechnika, osvetlenie aj ozvučenie. Priestor bude opäť plnohodnotne slúžiť na organizovanie kultúrnych a spoločenských akcií,“ uviedol Viskupič.

Farebnosť i ďalšie prvky sa vrátili podľa slov vedúceho tímu obnovy Petra Hudáka na základe reštaurátorského výskumu do stavu vzniku v roku 1907. Bola zrenovovaná zachovalá parketová podlaha, došlo ku komplexnej rekonštrukcii dverí a dverových zárubní, v „zrkadlovke“, ako ju poznajú generácie Trnavčanov, visia nové lustre, takmer verné repliky pôvodných.

„Pri výskume v spolupráci s Krajským pamiatkových úradom Trnava sme zistili, že pôvodný hlavný reprezentatívny vstup do sály zamurovali počas renovácie v polovici minulého storočia. Teraz je opäť funkčný,“ informoval Hudák.

Prečítajte si tiež

Honosné zrkadlá

Názov sály obyvatelia mesta odvodili od veľkých zrkadiel na stenách. Nie všetky sa po obnove prinavrátili, no pribudli nové. Tri kusy s honosnými vyrezávanými pozlátenými rámami, ktoré do sály zavesili pri predchádzajúcej obnove práve na zamurovaný vstup, TTSK dáva podľa slov Viskupiča do dlhodobej výpožičky vlastníkom takisto rekonštruovaného kaštieľa vo Voderadoch pri Trnave, odkiaľ zrkadlá pochádzali a boli majetkom rodu Zichy.

Zrkadlovú sálu, ktorej pôvodný názov Pannonia chce podľa Hekel divadlo pri niektorých podujatiach používať, čakajú koncerty vážnej i modernej hudby, v zadnej časti sa budú konať výstavy, priestor je uspôsobený na konferencie.

„Obnovíme čo najskôr tradíciu divadelného plesu a nechceme Trnavčanov ochudobniť ani o možnosť konania sobášnych aktov,“ doplnila riaditeľka DJP.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Otvorenie zrekonštruovanej Zrkadlovej sály v Divadle Jána Palárika v Trnave
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM