Júlia Vargová Rôzne

HLASOVANIE: Božie oko, drak i medveď: Vyberte najkrajší erb obce Trnavského okresu

Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Trnavského okresu? Jednotlivé erby ukrývajú jedinečné motívy. Hlasujte za ten najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Božie oko, drak i medveď: Vyberte najkrajší erb obce Trnavského okresu
44
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Z erbu sa dá vyčítať všeličo, no ak nie ste odborník na heraldiku, pri mnohých musíte použiť riadny kúsok fantázie. Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR, čo má zamedziť výskytu podobných alebo rovnakých erbov.

Známy erb krajského mesta Trnava zdobí zlaté šesťspicové koleso v modrom štíte. V našom hlasovaní sme sa však tentoraz zamerali na erby okolitých obcí.

Ako pre náš portál Dnes24 ozrejmila etnologička a historička Katarína Nádaská, v Európe je tradícia erbov zaužívaná od stredoveku. „Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce,“ vysvetľuje historička.

História erbov siaha až do 12. storočia. Rytieri ich pôvodne mali na svojich štítoch a až postupom času začali označovať šľachtickú hodnosť.

Dá sa z nich vyčítať všetko

Na úplne najstarších erboch šľachtických rodín bol často znázornený hrdinský čin daného rytiera. „V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uvádza Nádaská dodávajúc, že v mestách je to trošku iné.

„Z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko, pretože v tom erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu,“ hovorí známa etnologička a historička.

Kostoly, stromy aj nebeské telesá

Na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso. Dianie z povestí sa často preštylizuje do nejakého bájneho zvieraťa.

Nebeské telesá (hviezdou prevýšený položený polmesiac) ovenčené dvoma zlatými ratolesťami viniča, majú vo svojom erbe Smolenice a hviezdy s polmesiacom zdobia aj erb Dobrej Vody. V symbole Dechtíc nájdete vtáka, v malženickom zas Baránka Božieho a kôň nesúci svätého Martina zdobí erb Zvončína.

Draka nájdete v erbe Bíňoviec. Obkročmo nad ním stojí svätý Michal so skloneným mečom v pravej ruke a váhami s okrúhlym štítom na ľavej.

Zaujímavé sú podobné erby Brestovian a Dolného Dubového. Oba totožne zobrazujú ratolesť vínnej révy v ľavej polovici a obrátený lemeš v pravej. Symbol Dolného Dubového má ľavú časť červenú a pravú bielu, Brestovany opačne.

„Veľmi často sa v erboch stretávame s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy naozaj len z mytológie, potom s jednorožcami alebo s nejakými okrídlenými levmi a podobne,“ opisuje Katarína Nádaská.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Trnavského okresu do polnoci 11. novembra. Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM