Rôzne

Hodnotenie pôrodníc? Trnavská sa stala skokanom roka!

Sú to najdôležitejšie okamihy v živote žien, keď privádzajú na svet svoje ratolesti. A kde sa tak stane, si starostlivo vyberajú. Pomôcť im pritom môžu aj hodnotenia expertov a mamičiek.

Ilustračný obrázok k článku Hodnotenie pôrodníc? Trnavská sa stala skokanom roka!
Zdroj: TASR

Health Policy Institute v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotili v rámci projektu Sprievodca nemocnicami najlepšie pôrodnice za rok 2015. Na Slovensku pritom fungovalo vlani 54 pôrodníc, z tohto počtu len päť sa do projektu nezapojilo. Vo všetkých nemocniciach prišlo na svet 55 139 detí.

Celkové hodnotenie pozostávalo z troch častí a to z expertného hodnotenia, hodnotenia služieb a hodnotenia mamičiek. Expertné hodnotenie bolo vypracované v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou a do úvahy sa brali najmä úmrtnosť dieťaťa po pôrode, ďalej úmrtnosť matiek, personálne zabezpečenie pôrodnice či jej materiálne a technické vybavenie. Prostredníctvom internetu hlasovalo 3 134 žien.

Starostlivosť o novorodencov je na Slovensku diferencovaná do štyroch úrovní neonatologickej starostlivosti , pričom jednotlivé kategórie boli vyhodnotené samostatne. Prvé miesto v úrovni I. (štandardná starostlivosť) získalo podľa hodnotenia Sanatórium Koch, v úrovni II. (intenzívna starostlivosť) skončila na samom vrchole rebríčka LNsP Liptovský Mikuláš a medzi perinatologtickými centrami skončila na prvom mieste Univerzitná nemocnica Martin.

Čo sa týka úrovne III. (resuscitačná starostlivosť), tam prvenstvo podľa hodnotenia patrí Fakultnej nemocnici Trenčín, druhé miesto udelili odborníci s mamičkami Nemocnici A. Leňa v Humennom a prvú trojicu v tejto úrovni uzatvára práve Fakultná nemocnica Trnava.

To však nie je všetko. Fakultná nemocnica Trnava zaznamenala v hodnotení najvýraznejšie medziročné zlepšenie a získala tak ocenenie Skokan roka.

Viac sa dozviete v Sprievodcovi pôrodnicami na partnerskom portáli rodinka.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM