Aktualizované BTW Kultúra Správy

Hradby ožívajú! K Bernolákovej bráne nainštalovali prvé sochy ku GPS hre

Nočná hliadka s lampášom bude strážiť trnavské hradby pri Bernolákovej bráne. Ide o prvé súsošie k pripravovanej GPS hre Mocný opasok.

Ilustračný obrázok k článku Hradby ožívajú! K Bernolákovej bráne nainštalovali prvé sochy ku GPS hre
5
Galéria
Zdroj: Zaži v Trnave

Mesto začalo v piatok 26. júna umiestňovať na trnavské hradby sochy v životnej veľkosti, ktoré budú zobrazovať rôzne situácie z trnavských dejín.

"Súsošie nad Bernolákovou bránou tvoria dvaja sympatickí páni: mladší urastený sediaci strážnik, ktorému nohy voľne hompáľajú z múra, zatiaľ čo starší skúsenejší s halapartňou a lucernou sleduje každý pohyb okolo hradieb, aby do Trnavy nevnikol nepriateľ. V strážnikovej lucerne je zabudované aj LED svetielko, aby v noci súsošie svietilo,“ opisuje inštaláciu scénická výtvarníčka Naďa Salbotová.

Zdroj: Mesto Trnava

Od nápadu až k umiestneniu

Práve Salbotovú už minulé leto oslovil Peter Cagala, vedúci úseku kultúry mesta Trnava, s nápadom výroby a inštalácie sôch odkazujúcich na históriu Trnavy. Postupne začali vznikať v spolupráci s historikmi prvé modely v mierke 1:10, ktoré výtvarníčka postupne pretavila na reálne súsošia v životnej veľkosti. 

Spolu ide o 14 sôch, ktoré postupne uvidia Trnavčania a návštevníci nášho mesta na hradbách.

Sochy budú zachytávať okamihy z výstavby hradieb, rozmachu mesta, ale aj hasenia požiarov a dobýjania Trnavy počas stredoveku. Prvé dve sa nainštalovali na hradby v piatok poobede. Výroba každej sochy trvala Salbotovej približne 2 týždne.

„Bolo to krásne zadanie. Snažila som sa zachytiť konkrétne momenty zo života ľudí na hradbách, aby pôsobili prirodzene a verne, a to je asi najväčšia výzva pre sochára," priblížila výtvarníčka pocity zo svojej tvorby.

Sochy, ktoré sa stanú súčasťou hradieb a hry Mocný opasok.
4
Galéria
Foto: Matúš Koprda

Sochy čoskoro prehovoria!

Všetky sochy sú súčasťou GPS hry Mocný opasok, ktorá bude v Trnave spustená o pár dní. „Pripravili sme pre rodiny s deťmi originálnu historicko-dobrodružnú hru, ktorá prerozpráva príbeh 700-ročných hradieb cez telefón, tak si ju užili malí aj veľkí. Sochy sú jej priamymi aktérmi. Veríme, že Trnavčania si sochy aj hru rýchlo obľúbia a vrátime spoločne hradbám kúsok dávnej slávy,“ doplnil Peter Cagala.  

Viac informácií o pripravovanej hre nájdete na hradby.trna­va.sk.

Foto: Matúš Koprda / Zdroj: Mesto Trnava

Ďalšie sochy

Na začiatku letných prázdnin pribudnú k nočnej hliadke ďalšie sochy požiarnikov, staviteľov hradieb, zamilovaných študentov a kurucov. Zaujímavými postavami v meste bude určite aj socha veselého žobráka Šaňa a mestského vrátnika Portaria, ktorý bude vítať turistov priamo na pešej zóne.

Všetky sochy sú už komplet hotové a pripravené v sklade na svoje umiestnenie v meste. Každá váži okolo 100 kg.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM