Správy

Infektológia v Trnave má vlastnú JIS: Čakalo sa na ňu štyri desaťročia, VIDEO

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave otvorili novú JIS-ku. Ide o prvé takéto pracovisko pre pacientov v Trnavskom kraji s ťažkým priebehom infekčných a prenosných ochorení.

Ilustračný obrázok k článku Infektológia v Trnave má vlastnú JIS: Čakalo sa na ňu štyri desaťročia, VIDEO
5
Galéria

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) spolu s riaditeľom Fakultnej nemocnice (FN) Trnava Vladislavom Šrojtom prestrihli v utorok pásku na novej jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) kliniky infektológie.

Ide o vôbec prvé takéto pracovisko pre pacientov v Trnavskom kraji s ťažkým priebehom infekčných a prenosných ochorení.

Storočná budova

Prebudovanie priestorov v 100 rokov starej budove trvalo podľa Šrojtu desať mesiacov a vyžiadalo si náklad 600-tisíc eur s DPH. Premiér ocenil, že JIS nemocnica budovala z vlastných prostriedkov, ktoré sa jej podarilo získať reštrukturalizáciou nákladovej stránky. FN Trnava je podľa neho „príkladom reforiem, investícií a dobrého manažmentu“. Úplne nový trakt zriadili v pôvodných priestoroch kliniky.

Sú v ňom vybudované štyri izolované boxy JIS, kde možno hospitalizovať naraz päť pacientov. Boxy sú vybavené modernou technológiou, pri každom lôžku sú rozvody medicínskych plynov. Lôžka sú monitorované zo stanoviska sestier, inštalovaná je špeciálna vzduchotechnika.

Prečítajte si tiež

Roky tu JIS chýbala

FN doteraz takéto pracovisko nemala, v čase pandémie musela ťažké stavy s ochorením COVID-19 riešiť na iných oddeleniach JIS v rámci FN. Ako spomenula bývalá prednostka kliniky Anna Strehárová, o potrebe JIS na infektológii sa pritom začalo hovoriť už pred štyrmi desaťročiami, no žiadne z doterajších vedení nemocnice sa k tomuto kroku neodhodlalo.

„Vieme tu liečiť pacientov nielen s ťažkým priebehom infekcie SARS-CoV-2, ale aj pacientov s inými infekčnými ochoreniami, ktorých klinický stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť, ako napríklad hnisavé zápaly mozgových blán, septické stavy a podobne,“ uviedla primárka kliniky Mária Soľavová.

Prebieha modernizácia

FN v poslednom čase investovala a plánuje investovať do modernizácie jednotlivých kliník a oddelení, zároveň však čaká, či z plánu obnovy a odolnosti získa prostriedky na výstavbu novej nemocnice v monobloku, kde by sa všetky pracoviská centralizovali. Podľa riaditeľa obnovu nezastavia, keďže aj pri získaní prostriedkov na výstavbu by nová nemocnica mohla byť aktuálna zhruba do desiatich rokov.

„Nemôžeme predsa za ten čas stopnúť rozvoj našej nemocnice,“ uviedol. V prípade výstavby nového objektu by súčasné budovy vedela FN podľa Šrojtu poskytnúť mestu či kraju napríklad na ambulantnú starostlivosť a podobne.

Premiér pripomenul, že vláda v pláne obnovy vyčlenila na zdravotníctvo 1,5 miliardy eur ako jednu zo svojich priorít. „Aj toto oddelenie v Trnave je príkladom, ako chceme dopriať pacientom kvalitnú starostlivosť,“ uviedol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM