Rôzne

Jarmok začína: Tešiť sa môžeme na menej komerčných predajcov a viac remeselníkov

V Trnave sa začína Tradičný trnavský jarmok (TTJ). Aj v tomto roku privíta tisíce návštevníkov z mesta i širokého okolia.

Ilustračný obrázok k článku Jarmok začína: Tešiť sa môžeme na menej komerčných predajcov a viac remeselníkov
17
Galéria
Zdroj: Martin Hesko

Centrum ponúkne až do nedele (8. 9.) bohaté možnosti občerstvenia i zábavy. Slávnostné otvorenie bude vo štvrtok o 14:30, kedy pred radnicou prejde historický sprievod. Je odkazom na stáročnú tradíciu jarmokov. Privilégiá na ich konanie získala Trnava už v 13. storočí.

„Na TTJ bude tento rok 328 predajných miest pre komerčných predajcov na uliciach Vajanského, Dolné bašty, Paulínska a Dolnopotočná. Na Hlavnej ulici, Radlinského a Divadelnej je vytvorených 243 miest pre remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov. Je to zruba o 40 viac ako vlani,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Trnavy Veronika Majtánová.

Počet miest s občerstvením je 39, rovnako ako v minulom roku, avšak komerčných predajcov je v tomto roku menej, čo bolo zámerom radnice.

Na Trojičnom námestí sú pre návštevníkov pripravené viaceré koncertné vystúpenia, v piatok (6. 9.) vystúpia okrem iných Iné Kafe a Heľenine oči, v sobotu (7. 9.) King Shaolin, Kristína a Bukasový masív a v nedeľu Pánko a Ľubo Virág.

Súčasťou TTJ je už niekoľko rokov podujatie Stredovek pod hradbami, kde v Parku Antona Bernoláka rozložia svoje tábory viaceré zoskupenia rytierov a predvedú svoje šermiarske, tanečné, strelecké i žonglérske umenie.

Trnava ako slobodné kráľovské mesto (od roku 1238) dostala postupne od viacerých panovníkov privilégium konania veľkých jarmokov.

V meste sa pravidelne uskutočnilo osem veľkých trhov, ktoré sa neskôr transformovali na výročné trhy. Na septembrový (vždy sobota po 8. septembri) nadviazal dnešný Tradičný trnavský jarmok.

Silnú trhovú tradíciu mesta dokazuje aj skutočnosť, že Trnava mala istý čas názov Nagyszombath – Veľká sobota, podľa dňa konania trhov. Dnes už nikto nevie, koľko jarmokov má mesto za sebou, a tak sa jarmok koná bez označenia ročníka.

Foto: Ilustračné

Tradičný trnavský jarmok
17
Galéria
Foto: Matúš Koprda / Zdroj: Trnava Tourism
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM