Kultúra

Jedna hra, viaceré príbehy mám v rôznych etapách histórie: Divadlo uvedie Matky

Divadelná premiéra hry Matky je súčasťou spomienkových podujatí výročia SNP Trnavského samosprávneho kraja a mesta Trnava.

Ilustračný obrázok k článku Jedna hra, viaceré príbehy mám v rôznych etapách histórie: Divadlo uvedie Matky
Zdroj: TASR

Súčasťou spomienkových podujatí pri príležitosti 75. výročia SNP, ktoré organizuje Trnavský samosprávny kraj a mesto Trnava, je aj netradičná augustová premiéra v Divadle Jána Palárika.

V stredu 28. augusta uvedie inscenáciu Matky. Hru napísal režisér Matúš Bachynec na motívy románu súčasného slovenského prozaika Pavla Rankova.

Hra je mozaikou podôb materstva a vzťahov medzi matkami a deťmi, zobrazuje ich životné príbehy v rôznych etapách histórie Slovenska. „Dejom nás sprevádza Zuzana Lauková, ktorú na konci 2. svetovej vojny neprávom odsúdili na nútené práce v ruskom gulagu. Tam sa dostala ako tehotná, preto jediné, na čom jej záležalo, bol život jej dieťaťa. V súčasnosti osemdesiatročnú Zuzanu navštevuje študentka Lucia, ktorá píše diplomovú prácu o materstve v hraničných situáciách,“ informovala v stredu PR manažérka divadla Lucia Turňová.

Vďaka Zuzaninmu rozprávaniu sa študentke darí nielen písať prácu, ale najmä vyrovnať sa so svojím vlastným neplánovaným tehotenstvom a komplikovaným vzťahom s matkou.

Bachynec pripravil inscenáciu v spolupráci so svojím tradičným tímom – dramaturgičkou Luciou Mihálovou, kostýmovým výtvarníkom Jánom Husárom, scénografkou Barborou Šajgalíkovou a choreografom Jurajom Letenayom.

Ponúka herecké príležitosti pre ženské hrdinky rôznych vekových kategórii. Ako hosť vystúpi herečka Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová, hrajú Ingrida Baginová, Mária Jedľovská, Nina Kočanová, Barbora Bazsová, Marta Maťová a študentka herectva Anežka Petrová.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM