Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Kam cez týždeň? Podujatia, ktoré sa v Trnave oplatí navštíviť

Týždeň je v plnom prúde a v Trnave je toho na programe veľa. Prinášame zopár tipov na akcie. Je si z čoho vyberať.

Ilustračný obrázok k článku Kam cez týždeň? Podujatia, ktoré sa v Trnave oplatí navštíviť
Zdroj: TASR

Výstava obrazov, OKA-MIHY

Do 26. apríla, v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00, v priestoroch ZO­MOTu

V centre Trnavy otvorili výstavu insitnej výtvarníčky Kataríny Olíkovej.

„Dovoľte mi, aby som zmyla z Vašich dní prach každodennosti a na okamih Vás odpútala od uponáhľaného sveta niekam, kde je všetko originál a hlavne zo srdca. Pozývam Vás na výstavu mojich obrazov OKA-MIHY.“

Výstava je sprístupnená verejnosti, vstup je voľný. Nájdete ju v priestoroch Kancelárie ZOMOT, Združenie obcí mestskej oblasti Trnava, Hlavná 5, na pešej zóne, oproti radnici.

Komentovaná prehliadka k výstave: Zátišie s drapériami II.

Utorok, 26. marca o 17:00, Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Námetom veľkoformátových kresieb sú výjavy z rodinného archívu. Erika Miklóšová do nich prekresľovaním a zmenou mierky formátu vnáša nové asociácie, ako aj širšie pole spoločenských a výtvarných postrehov.

Autorka predstaví sériu drapérií, pričom sa sústreďuje na ornament, vzory textílií, cez ktoré vypovedá príbehy s nimi späté. Rôznymi postupmi a materiálmi znázorňuje chápanie odevu, hlavného námetu jej prác. Vytvára imaginárny svet, v ktorom sú ľudia zastúpení ich oblečením. Rodinné portréty sú nahradené zobrazovaním odevov. Výstava trvá od 14.02. do 31.03.2019.

Whiskyho cestovareľské kino: Kolumbia

Utorok, 26. marca o 19:00, Malý Berlín

Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta mnohé zážitky a fotografie z výprav. Navštívil viac ako 70 krajín. Jeho dlhoročné skúsenosti ako filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií.

Biele vrcholy andských päťtisícoviek ale aj hlboké vlhké džungle, krásna koloniálna architektúra, územia ovládané poslednou aktívnou gerilou na hranici s Venezuelou, horúce karibské pobrežie, najvyššie palmy na svete a kolibríky v nádhernom Valle de Cocora, druhý najvačší juhoamerický karneval v Barranquille, sopky národného parku Los Nevados, divoké slumy v Medelline, meste Pabla Escobara, svetoznáme kávové plantáže v Zona cafetera, pozostatky indiánskej kultúry v odľahlých rezerváciach, či desaťmiliónová pulzujúca Bogota… aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľské­ho kina.

Divadelné predstavenie Nič

Streda, 27. marca o 19:00, Malý Berlín

Inscenácia NIČ je príbehom o strate ilúzií, o tom čo pre nás, ľudí 21. storočia, znamená pojem „zmysel života“ a aká krehká je hranica priateľstva a krutosti. O tom, že naše činy sú reakciu na skutky či slová ostatných okolo nás. Je to príbeh o hodnotách, o tom ako sme ochotný predať náš zmysel života za pár farebných kúskov papiera a zahodiť tak za hlavu všetku obetu, ktorú sme priniesli, aby sme dokázali, že život má zmysel.

„Nič nemá zmysel, to som zistil už dávno. Takže nemá zmysel ani nič robiť. Na to som prišiel teraz.“

Divadelnú adaptáciu medzinárodne oceňovaného bestselleru dánskej autorky Janne Teller, s rovnomenným názvom Nič, v slovenskej premiére preložili, zdramatizovali a naštudovali študenti Súkromného konzervatória v Nitre pod vedením herca a režiséra Petra Oszlíka.

Prednáškové popoludnie ligy zdravia

V stredu, 27. marca o 16:00, na radnici

Liga zdravia Slovensko, o. z. v spolupráci s mestom Trnava srdečne pozývajú do konferenčnej sály trnavskej radnice na prednáškové popoludnie. Prednášky lekárov budú zamerané na prevenciu ochorení a imunitu. Naplánované sú aj sprievodné aktivity, meranie krvného tlaku a meranie hladiny cukru.

Poézia v próze a próza v poézii

Štvrtok, 28. marca o 17:00, Knižnica Juraja Fándlyho

Podujatie je pokračovaním cyklu Trnavská poetika. Hosťami sú Renáta Bojničanová a Mária Bátorová. O hudbu sa postará Jana Andevska a moderovanie zabezpečí Pavol Tomašovič a Štefan Kuzma.

Právna klinika

Vo štvrtok, 28. marca, od 15:00 do 18:00

Každý štvrtok od 21. februára do 9. mája majú Trnavčania od 15:00 do 18:00 možnosť navštíviť priestory Právnej klinky na Trhovej 2 (budova bývalého Tatraskla). Projekt Právnej kliniky je spoločným projektom mesta Trnava a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, ktorého cieľom je pomôcť s riešením právnych problémov obyvateľom Trnavy. Klinika nenahrádza činnosť advokátov či notárov. Ide o poskytnutie bezplatných právnych informácií.

PILOT, festival seriálov

V piatok, 29. marca, a v sobotu, 30. marca, v Malom Berlíne

Prvý ročník festivalu seriálovej tvorby je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku. Predstaví súčasnú svetovú seriálovú tvorbu s dôrazom na európsku, zaspomína aj na slovenský archívny seriál. Súčasťou podujatia bude aj reflexia zameraná na slovenskú seriálovú produkciu pod záštitou autorskej spoločnosti LITA. Odborná kritika odovzdá cenu za výnimočný seriálový projekt roka 2018.

Malá scénická žatva

V piatok, 29. marca, a v sobotu, 30. marca, v Divadle Jána Palárika

Mesto Trnava a dosky javiska Divadla Jána Palárika sa stanú dejiskom krajskej postupovej súťažnej prehliadky neprofesionálneho divadla mladých a dospelých. Podujatie každoročne vytvára priestor na prezentáciu umeleckej tvorby v oblasti divadla, vzájomnú konfrontáciu a inšpiráciu amatérskych divadelných súborov trnavského kraja.

Prezentáciu divadelnej tvorby otvorí amatérsky divadelný súbor divadla mladých DEMOscéna z Trnavy s inscenáciou Pieseň španielskych mušiek v piatok 29. marca 2019 o 17:00.

V piatok uvedú druhú svoju inscenáciu Mať f(F)ilipa sa oplatí! Herci z Hrnca z Hrnčiaroviec nad Parnou, súbor divadla dospelých, v súťažnej B. kategórii – Prúdy tradičného divadla o 19:00.

V sobotu 30. marca 2019 o 15:00 sa bude prezentovať divadlo mladých z Galanty Za šecki drobné s inscenáciou Spáčka.

Dospelých – A kategóriu – Prúdy súčasného divadla budú reprezentovať herci z divadla DISK z Trnavy v sobotu 30. marca 2019 o 19:00 s autorskou divadelnou hrou OBOLUS.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM