Komunálne voľby

Branislav Baroš kritizuje cyklochodník na Študentskej: Navrhuje iné riešenie!

Podľa jedného z kandidátov na primátora Branislava Baroša pri súčasnom riešení cyklochodníka zbytočne vznikajú nebezpečné situácie. Vedenie mesta má iný názor.

Ilustračný obrázok k článku Branislav Baroš kritizuje cyklochodník na Študentskej: Navrhuje iné riešenie!
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Cyklisti a kolobežkári sa v mnohých situáciách necítia na Študentskej ulici v Trnave bezpečne a naďalej využívajú namiesto vyhradeného pásu chodník pre peších či cestu pre autá. Upozornil na to Branislav Baroš z občianskeho združenia (OZ) Trnava pre každého, ktorý v nadchádzajúcich komunálnych voľbách ohlásil kandidatúru na primátora Trnavy.

Mesto Trnava dostalo, ako upozornil, v rámci Európskeho týždňa mobility za projekt Bezpečná Študentská cenu od Ministerstva životného prostredia SR. Otázkou podľa Baroša je, či boli pred udelením zástupcovia ministerstva skontrolovať realitu, alebo či vykonali prieskum spokojnosti obyvateľov.

Urobili si prieskum

Na tejto dôležitej mestskej dopravnej tepne mesto vyčlenilo pravý jazdný pruh pre cyklistov a zakázalo parkovanie pozdĺž komunikácie. Mnohí obyvatelia mesta prijali podľa vyjadrenia Baroša túto správu s rozčarovaním, pretože v aplikovanom riešení vidia mnoho nedostatkov. „Obyvatelia obytnej časti Spiegelsal zúfajú, pretože motoristi teraz parkujú v bočných uliciach. A koľkým vodičom už pri výjazde z bočnej ulice vyletel cyklista alebo kolobežkár do cesty? Pri súčasnom riešení zbytočne vznikajú nebezpečné situácie,“ zhodnotil Baroš.

V prieskume, ktorý si OZ urobilo, 96 percent oslovených pokladá súčasné riešenie cyklochodníka za nekoncepčné a znehodnocujúce celkovú dopravu na Študentskej a bývanie v okolí.

„Generálny dopravný plán mesta Trnava z roku 2008 mal so Študentskou a cyklochodníkom iný zámer,“ pripomenul Baroš alternatívu, podľa ktorej mal byť cyklochodník situovaný v strede v rámci zeleného pásu.

V prípade potreby ochranného pásma by mohol byť zhotovený z recyklovaného demontovateľného plastu. Zelené ostrovčeky navrhuje spojiť do jedného celku, čo zvýši bezpečnosť cyklistov a zároveň by na Študentskej pribudlo viac zelene.

Prečítajte si tiež

Bročka má iný názor

Primátor Peter Bročka, ktorý sa ako nezávislý kandidát chce tiež uchádzať o primátorský post, v reakcii uviedol zoznam dôvodov, prečo je spomínané riešenie výrazným zhoršením bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na ulici.

„Vedenie cyklistov v stredovom páse medzi dvoma cestami rozhodne nepatrí medzi príklady dobrej cyklistickej infraštruktúry a v Kodani či holandských mestách by sme ho hľadali len ťažko,“ uviedol Bročka.

Zrušenie kolmých prejazdov vozidiel by spôsobilo zahltenie a kolaps oboch križovatiek s Hospodárskou a Bottovou ulicou a vedenie cyklistov v stredovom páse je, ako uviedol, nevhodné pre ulice, kde je viacero významných zdrojových a cieľových bodov, čím je Študentská ulica typická.

„Každé napájanie sa a odpájanie sa z takejto cyklotrasy by znamenalo nutnosť križovať vozovku, čo znamená riziko stretu,“ konštatoval primátor.

Mesto tvorí podľa Bročkovho vyjadrenia všetky svoje projekty s odborníkmi na danú problematiku a posudzujú sa všetky možnosti. „Podsúvaná predstava vedenia cyklotrasy stredovým pásom je dávno prekonaná,“ konštatoval Bročka.

Zmeny v parkovaní

Jednosmerné vedenie cyklistov je, ako doplnil, štatisticky bezpečnejšie. Vodiči áut aj autobusov majú teraz na Študentskej a v križovatkách bez parkujúcich vozidiel výrazne lepší rozhľad.

„Ako ukázal čas, riešenie nespôsobilo žiaden dopravný kolaps a situácia v okolitých uliciach sa zmenila len minimálne. Mesto aktuálne pripravuje projekty dopravného značenia pre celé územie Spiegelsalu, pri ktorom budú vytvorené riadne parkovacie miesta, čím tiež reaguje na zmenu zákona o cestnej premávke súvisiacu s parkovaním na chodníkoch,“ uviedol primátor.

V Trnave ohlásil kandidatúru na post primátora okrem Bročku a Baroša ako nezávislý kandidát aj advokát Marián Galbavý.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Komunálne voľby

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM