Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Kompletný Shakespeare za 120 minút: Trnavské divadlo uvedie koncentrát diel

Zredukovaná shakespearovská spoločnosť predvedie skrátené, no nesmierne výstižné verzie všetkých 39 Shakespearových hier.

Ilustračný obrázok k článku Kompletný Shakespeare za 120 minút: Trnavské divadlo uvedie koncentrát diel
12
Galéria
Zdroj: Divadlo Jána Palárika

Na javisku veľkej sály Divadla Jána Palárika sa už 26. apríla predstaví kočovná Zredukovaná shakespearovská spoločnosť. Tvoria ju herci Tomáš Vravník, Martin Kochan, Braňo Mosný a Martin Križan. Informovalo o tom divadlo Jána Palárika.

V alžbetínskom divadle za čias Shakespeara neúčinkovali žiadne ženy. Aj táto herecká skupina si vystačí bez žien. Zvládne odohrať všetky mužské i ženské postavy Shakespearových hi­er.

Diváci sa môžu tešiť na skrátené, no nesmierne výstižné verzie všetkých 39 Shakespearových hier. Inscenácia je vtipný koncentrát tragédií, komédií, historických hier a romancí najznámejšieho svetového dramatika všetkých čias.

„Uvidíte najromantickejší príbeh všetkých čias Rómeo a Júlia v podaní Braňa Mosného a Tomáša Vravníka. V tragédii o žiarlivom Othellovi hviezdi Martin Kochan, a keďže Othello bol černoch, celá tragédia je jedným veľkým rapovým číslom so živou kapelou,“ láka trnavské divadlo.

Ako uvádza divadlo, hudobne počas predstavenia dominuje Martin Križan, ktorý v štýle metalového basgitaristu sprevádza všetky výstupy. „Určite ste už počuli o Macbethovi, krutom škótskom generálovi, ktorý zabil kráľa a nastúpil na jeho trón. Avšak verzia Zredukovanej shakespearovskej tragédie vás zrejme prekvapí využitím rôznych slovenských prízvukov – keďže v angličtine by sa mala hrať so škótskym prízvukom,“ ozrejmuje divadlo.

Shakespearove komédie sú plné spletitých zápletiek. Tie sú si navzájom podľa hercov veľmi podobné a rozhodli sa vytvoriť jednu jedinú komédiu, ktorá v sebe spája všetky Shakespearove motívy, postavy, zápletky a komické prvky. „Vznikne prešpekulovaná komediálna koláž. Nemyslite si, že sa zabudlo na hry zasadené do antiky. Uvidíte niekoľkosekundové verzie hier Július Caesar, Antonius a Kleopatra a dokonca aj Titus Andronicus, ktorý vás bude sprevádzať svojou kuchárskou show Maškrtenie s Titom,“ uvádza divadlo a dodáva, že nemožno obísť ani historické hry. Preto sa stanete svedkami napínavého športového zápasu anglických kráľov o korunu.

Hamletovi, ako najhrávanejšej a najznámejšej Shakespearovej hre, je venovaný pochopiteľne najväčší priestor.

Podľa informácií z divadla, režisér Martin Čičvák prispôsobil text troch amerických hercov presne na telo trnavskému súboru. Využil jednotlivé schopnosti a silné stránky každého z hercov, čo zaručuje ohromne pestré a zároveň vyvážené herecké výkony.

Celú inscenáciu sprevádza bezhraničná fantázia, hravosť, množstvo narážok na súčasnú popkultúru a aktuálne spoločenské témy, ktoré sú však hlboko zakorenené v Shakespearovom diele. Režisér do tvorivého dialógu prizval aj svojho dlhoročného spolupracovníka, hudobníka a komika Sávu Popoviča, ktorý v trnavskom divadle začínal ako herec a teraz sa doň vracia ako asistent réžie a autor hudby.

„Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút je hra vytvorená pre najväčšie svetové komediálne scény – newyorský Broadway a londýnsky West End. Po celom svete žne obrovské úspechy a my sme hrdí na to, že vás na túto inscenáciu svetovej kvality môžeme pozvať do Divadla Jána Palárika,“ uzavrela dramaturgička inscenácie Lucia Mihálová.

Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút
12
Galéria
Zdroj: Divadlo Jána Palárika
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM