BTW Správy Samospráva

Koronakríza: Trnava sa pokúsi o doplnkové sociálne programy pre najohrozenejších občanov

"Výpadky v rozpočtoch budú pre obce likvidačné!" kritizoval primátor Bročka prístup štátu, ktorý podľa neho takmer vôbec nespomína pomoc pre samosprávy.

Ilustračný obrázok k článku Koronakríza: Trnava sa pokúsi o doplnkové sociálne programy pre najohrozenejších občanov
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Členovia mestskej rady vo štvrtok prerokovali navrhované opatrenia pre podporu lokálnej ekonomiky počas mimoriadneho stavu. O zasadaní rady informoval trnavský primátor Peter Bročka.

„Právomoci a zdroje mesta sú zákonom extrémne obmedzené, no aj napriek tomu sa ešte pokúsime o doplnkové sociálne programy pre najohrozenejších občanov,“ priblížil primátor zámery mesta. Opatrenia sa týkajú nehnuteľností vo vlastníctve mesta, resp. mestských prispevkových organizácií.

Nebytové priestory a nájomné

Nájomcovia priestorov, resp. prevádzok, ktoré sú zatvorené z dôvodu opatrení a rozhodnutia Centrálneho krízového štábu Vlády SR, nebudú musieť platiť nájom od 1. marca. Platiť budú len energie. Mesto predpokladá trvanie tohto obdobie na marec a apríl 2020 až do odvolania mimoriadnej situácie pokiaľ nerozhodne Mestská rada Trnava inak.

Splátku najbližšieho nájmu rada stanovila na jeden mesiac po odvolaní mimoriadnej situácie. Odpustenie sa však netýka predajní drogérie, lekární a potravín. Iné odklady a odpustenia platieb po ukončení mimoriadnej situácie bude mesto riešiť individuálne a na základe podania žiadosti. O peniaze však neprídu ani dotknutí nájomcovia, ktorí už nájom za marec uhradili. „Už uskutočnená marcová platba za nájom bude považovaná za preplatok na nájomnom,“ uvádza Bročka.

Poliklinika

Nájomcovia v poliklinike Družba a zdravotnom centre Prednádražie rovnako platia len energie. Rozhodnutie platí len pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a rehabilitácie, ktoré sú v priestoroch mesta. Odpustenie neplatí pre lekárne, pretože ich činnosť nie je počas mimoriadnej situácie obmedzená.

Terasy a vonkajšie sedenia

Mesto vyšlo nájomníkom v ústrety a zmierni tak ich straty v súvislosti s opatreniami. „Poplatok sa v letnej sezóne 2020 nebude vyberať,“ vyhlásil primátor.

Nájomné v bytoch

Každú žiadosť o odpustenie platieb bude mesto posudzovať individuálne s dôrazom na predĺženie ochranných lehôt.

Daň z nehnuteľností

Mesto umožnilo firmám rozvrhnúť úhradu do 3 splátok. Fyzické osoby môžu okrem jednorazovej platby rozdeliť úhradu až na 6 splátok.

Tvrdé slová primátora

Bročka na záver nešetril kritikou voči prístupu štátu.

Štát do tejto chvíle takmer vôbec nespomína pomoc pre samosprávy.

„Výpadky v rozpočte, ktoré prognózuje rada pre rozpočtovú zodpovednosť budú v najhoršom scenári bez zásahu štátu likvidačné pre drvivú väčšinu obcí, miest a krajov,“ dodal trnavský primátor.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM