Samospráva

Kraj bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom: Podľa Viskupiča je ambiciózny a realistický

Trnavský samosprávny kraj bude v nasledujúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, celkové výdavky i príjmy sú navrhnuté vo výške 174,878 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Kraj bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom: Podľa Viskupiča je ambiciózny a realistický
Zdroj: TASR

Bežné príjmy sú rozpočtované na rok 2019 vo výške 145,420 milióna eur a bežné výdavky vo výške 130,223 milióna eur. Prebytok bežného rozpočtu vo výške 15,196 milióna eur a prebytok finančných operácií vo výške 3,419 milióna eur vyrovnajú schodkový kapitálový rozpočet vo výške 18,615 milióna eur. Použitie prostriedkov v roku 2019 schválili poslanci na svojom stredajšom zasadnutí v Trnave.

Predseda TTSK Jozef Viskupič označil rozpočet ako ambiciózny, realistický a vyrovnaný. Informoval, že daňové príjmy sa predpokladajú vo výške 94,421 milióna eur. Najvyššie sumy na budúci rok poputujú do školstva (92,421 milióna eur), do služieb v doprave a na údržbu komunikácií – po 15 miliónov, a na sociálne služby 25,768 milióna eur. Na chod svojho úradu TTSK minie vyše 14 miliónov eur.

„Budúcoročný rozpočet charakterizuje najmä skvalitnenie vyučovacieho procesu odbornej prípravy stredoškolákov formou duálneho vzdelávania, zvýšenie štandardu sociálnych služieb a rozširovanie kapacít v niektorých zariadeniach spolu s prípravou výstavby nového zariadenia sociálnych služieb v Piešťanoch“, uviedol Viskupič. Pridal rozšírenie podmienok pre cestovný ruch, vrátane kvalitnejšej propagácie novými nástrojmi a spolupráce s organizáciami cestovného ruchu v TTSK.

„Zameriame sa na skvalitnenie infraštruktúry turizmu, neopomíname potrebu budovania cyklotrás, vážnou investíciou bude investícia do Vážskej cyklomagistrály. Počíta sa s ďalšou obnovou ciest 2. a 3. triedy, ktoré má TTSK v správe. Ohlasujeme historickú a radikálnu obnovu vozového parku Správy a údržby ciest TTSK formou finančného lízingu na päť rokov, v roku 2019 sa počíta so sumou 1 milión eur,“ dodal predseda TTSK. Zároveň oznámil zníženie nákladov na posypovú soľ pre správu ciest, vysúťažená je dodávka na nasledujúce tri roky a na budúci rok pôjde na tento účel 1 milión eur.

V kapitole medzinárodných vzťahov Viskupič ohlásil zriadenie zastúpenia TTSK na pôde v Bruseli. Počíta sa so sumou 100 000 eur. „Verím, že sa nám to podarí, chystajú sa nové zásadné materiály pre programovacie obdobie 2020–2027 a TTSK potrebuje, aby sme mali človeka priamo pri zdroji. Bratislavský kraj má napríklad dvoch,“ povedal Viskupič.

Na opravu striech škôl a sociálnych zariadení pôjde o 5 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom roku, počíta sa so sumou 250 000 eur pre nultý ročník participatívneho rozpočtu TTSK. „Šetrili sme tam, kde sa šetriť má, nie na ľuďoch a projektoch, ktoré dávajú zmysel,“ konštatoval Viskupič.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM