Júlia Vargová Kultúra Rôzne

Májový Trnavský rínek sa rozšíri sa aj na Schneiderovu ulicu: Poznáme program

V máji sa môžeme tešiť na stotridsať lokálnych tvorcov a výrobcov, pričom veľa značiek sa na Rínku ocitne vôbec po prvýkrát.

Ilustračný obrázok k článku Májový Trnavský rínek sa rozšíri sa aj na Schneiderovu ulicu: Poznáme program
8
Galéria
Zdroj: Kamarian Photography

Jar je v plnom prúde a prípravy májového Trnavského rínku tiež. Okrem už známych predajcov pouličného jedla, budú na návštevníkov čakať vína od lokálnych vinárstiev, remeselné pivá, aróniová šťava a veľa slaných aj sladkých dobrôt. Na Rínku nezabúdajú ani na vegetariánov, vegánov, či celiatikov – určite si budú mať z čoho vybrať.

Májový Trnavský rínek sa bude konať v sobotu 11. mája v už tradičnom čase od 9:00 do 17:00.

Ponuka predávaných výrobkov od rôznych tvorcov a výrobcov bude viac než pestrá. Ako vždy ju svojím tovarom doplnia aj burzisti a antikvariátnici a tiež neziskové organizácie, ktorým na Rínku organizátori dávajú priestor, aby mohli prezentovať svoje aktivity a dostali sa do širšieho povedomia ľudí.

Trnavský rínek organizuje n.o. Bronco v spolupráci s mestom Trnava. Novinkou bude, že sa Rínek okrem Kapitulskej ulice a Mikulášskeho námestia rozšíri aj o uličku Mikuláša Schneidera Trnavského. „Rínek má z roka na rok čoraz viac návštevníkov a máme pocit, že sú Kapitulská ulica aj Mikulášske námestie v istých momentoch skutočne preplnené. Rozhodli sme sa preto trh potiahnuť aj do ulice Mikuláša Schneidera Trnavského,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek Mirka Hlinčíková. Ulica bude plná stánkov s občerstvením, celý deň na nej budú hrať pouličné hudobné zoskupenia a tiež tu bude aj menšia oddychová zóna, kde si budete môcť vychutnať koláčik, či kávičku.

Organizátori trhu sa spojili so Západoslovenským múzeom v Trnave.

Múzeum v doobedných hodinách sprístupní dvor Domu hudby a pre deti pripraví výtvarné dielne na výrobu darčeka ku Dňu matiek. Keďže s Kapitulskou susedí i samotná budova Západoslovenského múzea, poobede vás sprievodkyňa prevedie týmto pôvodným kláštorom Klarisiek.

Na Rínku budete môcť spoznať Trnavu o niečo lepšie. O mestskom opevnení Trnavy, teda jeho hradbách, návštevníkom porozpráva skúsená trnavská sprievodkyňa Emília Valachovičová.

Počas celého dňa bude pripravený program pre veľkých aj malých.

Atmosféru dotvoria koncerty skvelej folk-punkovej Hańby z Krakowa, veselého Džumeleca z Košíc i lokálnej kapely Impaco Trio, či 20-členného detského súboru z Coburgovej Romane čhavore jilestar.

Pripravené budú i detské divadielka, či celodenné kreatívne dielničky a workshopy v parku, kurz kváskovania, akro jógy, cvičenia s deťmi či jazyková kaviareň. A ak si vaše deti radi čítajú, Divadlo Jána Palárika spolu s kníhkupectvom Martinus pre ne pripraví v parku na Kapitulskej interaktívne čítanie kníh spolu s hercami. Tento ich pekný projekt sa volá ČÍ TAM, či tu.

Program májového Trnavského rínku

Hudba:

9:00 Impaco Trio – trnavská kapela, ktorá čerstvo vydala CD a hrá kultivovaný pop s prvkami jazzu, R´n´N, klasiky, filmovej hudby a groovovým zakladom otvoreným experimentom a novým postupom

11:00 Romane čhavore jilestar – veľká veselosť – 20-členný detský spevácky zbor z Coburgovej ulice v Trnave

14:00 Hańba – folk-punk z Krakowa produkujú štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom

16:00 Džumelec – krajinársky rap z Košíc

Divadlo

Bábkové divadlo Morgonrock

10:00 O čertovi Kolofónovi

15:00 O diviačikovi

Workshopy a dielne

9:00 – 17:00 Aktivity pre najmenších Naša Radostná Škola

9:00 – 17:00 Aktivity pre predškolákov Kúzelná škôlka jasličky pre najmenších Tulipán

9:00 – 17:00 WORKSHOPTALK s inštaláciou KNOW THEM Primát

9:00 – 17:00 zapletanie vrkočov Rusalka-Tanečné a pohybové centrum

9:00 – 12:00 Participatívny rozpočet pre Trnavu

9:00 – 13:00 Jazyková kaviareň Language Siesta

9:00 – 15:00 Maľovanie na tvár Face painting SISI

9:00 – 15:00 Tri Šišky: Baby Balance a Pohyb Hrou

10:00–12:00 Workshop o nosení deti v šatkách či nosičoch Nosime deti Trnava

10:00– 12:00 Tvorivé remeselné dielne – tkanie náramkov na krosienkach U Zlatej priadky

11:00 – 12:00 Slimačí workshop – aktivita spojená s pozitívnou skúsenosťou detí so „škaredými zvieratami“

11:00 – 16:00 Poď skúsiť Akrojogu s Acro Yoga Trnava

13:00 – 14:00 Kváskový chlebík (Kváskovanie s Katkou)

14:00 – 16:00 Háčkovanie a iné ručné práce Klub zručných žien

Západoslovenské múzeum v Trnave

10:30 – 12:15 Dom hudby M. Sch. Trnavského – tvorivé výtvarné dielne pre deti na výrobu darčeka pre mamičky na Deň matiek

14:00 Exkluzívna prehliadka kláštora Klarisiek (budova múzea) – Prechádzka po priestoroch bývalého kláštora klarisiek v Trnave komentovaná historičkou múzea Mgr. Luciou Duchoňovou a návšteva Kostola Nanebovzatia Pánny Márie, rozprávanie v jeho interiéri. Uvidíte, kde sa nachádzali cely mníšok, zimná nocľaháreň, refektár s kuchyňou a komorami, skladmi, nemocničné krídlo s prípravňou liekov z byliniek, ako sa vstupovalo do prvej kláštornej budovy.

13:30 ČÍ TAM, či tu – divadelné čítanie s Martinusom a Divadlom Jána Palárika v Trnave, herci a herečky budú predčítať deťom

Komentovaná prehliadka

13:00 s Emíliou Valachovičovou po stopách stredovekých hradieb Trnavy (stretnutie pri morovom stĺpe na Mikulášskom nám.)

Foto: ilustračné

Vychutnajte si atmosféru predchádzajúceho Trnavského rínku z fotografií v galérii.

Trnavský rínek
8
Galéria
Zdroj: Kamarian Photography
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM