Dominika Handzušová Kultúra

Malý Berlín dočasne nahradí Berliner: Priestor pre všetky formy kultúry

Meštiansky dom na Štefánikovej má po rekonštrukcii slúžiť aj nezávislému kultúrnemu centru s názvom Malý Berlín. Pôvodný termín otvorenia sa nepodarí dodržať. Združenie preto bude prevádzkovať DKP Berliner na Pekárskej.

Ilustračný obrázok k článku Malý Berlín dočasne nahradí Berliner: Priestor pre všetky formy kultúry
Zdroj: Dnes24.sk

Už dva roky sa rekonštruuje meštiansky dom na Štefánikovej ulici v Trnave pre aktivity nezávislého kultúrneho centra s názvom Malý Berlín. Ide o projekt občianskeho združenia Publikum.sk. Tretiemu sektoru tento objekt poskytol známy slovenský podnikateľ, spolumajiteľ firmy ESET a Trnavčan Miroslav Trnka.

Dočasné riešenie

„Pôvodne plánovaný termín otvorenia september 2014 sa nepodarí pre komplikácie dodržať. Kým otvoríme, združenie bude prevádzkovať dočasný kultúrny priestor Berliner na Pekárskej 40 (bývalý dom Akadémie vzdelávania),“ informoval za združenie Michal Klembara.

Berliner má menšiu multifunkčnú sálu a kultúrny program niekoľkokrát do týždňa. Veľkosť priestoru ho predurčuje na skôr menšie formy a tematicky špecifickejšie podujatia. Program je však postavený tak, aby si v ňom niečo zaujímavé našli rôzni diváci. Pôjde o koncerty, divadelné predstavenia, literárne večery, besedy so zaujímavými hosťami. Najbližšie aktivity v ňom budú v utorok 30. septembra – literárny večer s Mirkou Ábelovou, Matúšom Benkovičom a Máriou Ferenčuhovou a v piatok 3. októbra bude koncert Zuzany Mikulcovej Bandu.

Nový termín: rok 2015

Malý Berlín by mal fungovať od budúceho roka. Na Štefánikovej má mať 3. sektor k dispozícii prvé podlažie, dve multifunčkné sály pre kultúrne a spoločenské podujatia. Väčšia bude mať kapacitu 100 až 150 miest na sedenie, menšia približne polovicu. Názov Malý Berlín odkazuje jednak na slávnu minulosť Trnavy a jej známe pomenovanie Malý Rím, zároveň na dnešné európske centrum nezávislej kultúry a kreatívneho priemyslu, mesto Berlín. „Z oboch si chceme vziať to najlepšie. V programe vytvoríme priestor pre všetky formy kultúry od hudobných koncertov, divadelných predstavení až po vzdelávacie aktivity,“ povedal Klembara.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM