Júlia Vargová Kultúra

Marec bol mesiacom knihy: V trnavskej knižnici odpustili pokuty za stovky eur

Knižnice sú zväčša tichým miestom. V Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave však bolo v posledných mesiacoch rušno.

Ilustračný obrázok k článku Marec bol mesiacom knihy: V trnavskej knižnici odpustili pokuty za stovky eur
20
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Knižnica Juraja Fándlyho sa tento rok stala dejiskom veľkej udalosti. V rámci celoslovenského festivalu Dni detskej knihy v Trnave pripravila od 9. do 11. apríla program pre detských čitateľov. Festival kníh pre deti a mládež sa každoročne uskutočňuje v inej knižnici a inom meste Slovenskej republiky.

Slávnostné otvorenie 36. ročníka sa uskutočnilo v Divadle Jána Palárika, ktoré pri tejto príležitosti uviedlo inscenáciu Malý princ podľa najznámejšieho literárneho diela francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho. Súčasťou podujatia boli stretnutia so spisovateľmi a ilustrátormi.

Tradícia sa spája s oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorým je 2. apríl, deň narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Hlavným cieľom podujatia je motivovať deti k čítaniu a k pravidelnej návšteve knižníc. Podujatiu predchádzali dlhé prípravy a mesiac marec, ktorý má v knižnom ponímaní výnimočné postavenie.

Marec je mesiacom knihy od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Hrebenda bol slovenský národný buditeľ a ľudový spisovateľ, ktorý ako kníhkupec rozširoval slovenskú a českú literatúru.

Cieľom zavedenia mesiaca knihy bola podpora záujmu o knihy a čítanie.

K marcu tradične patrila aj amnestia na poplatky za nevrátené knihy. Tá spravidla býva počas Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa koná v prvý marcový týždeň, čiže iba raz ročne. O tohtoročnej bilancii kníh vrátených počas amnestie informovala Emília Dolníková, vedúca Útvaru výpožičných služieb. „Tento rok sa odpustilo 171 pokút za neskoré vrátenie kníh, pričom však čitatelia museli knihy vrátiť. Bolo vrátených 506 kníh, hodnota amnestie bola 575,52 eur. Sú to pokuty, ktoré čitateľom vznikli za to, že si nepredĺžili výpožičnú dobu,“ uvádza.

Dolníková ďalej informuje, že čitateľom sa poštou rozposielajú iba riaditeľské upomienky. Ich hodnota je 9 eur. „Sú to knihy, ktoré nie sú vrátené dlhšiu dobu. Čitateľ môže mať požičané knihy na 1 mesiac, a potom si ich môže predĺžiť celkovo 3 krát, čiže na dobu 100 dní,“ vysvetľuje a zároveň dodáva, že z celkového počtu rozposlaných 115 riaditeľských upomienok reagovalo iba 18 čitateľov.

Počty vypožičaných kníh sú obmedzené. „Používateľ môže mať na svojom konte vypožičané knihy v počte najviac: deti 10 kníh, dospelí 20 kníh, študenti 25 kníh,“ informuje Dolníková. Ďalej dodáva, že v prípade periodík je počet absenčných výpožičiek obmedzený na 20 ks, pričom výpožičná lehota pri požičiavaní mimo knižnicu je nasledovná: „Knihy, zvukové dokumenty pre nevidiacich, skriptá, učebnice – 30 dní, neviazané periodiká – 7 dní.“ Vedúca Útvaru výpožičných služieb upresňuje, že výpožičná lehota sa vzťahuje na každý dokument zvlášť.

Ako informuje knižnica, dátum vrátenia vypožičaného dokumentu stanovuje elektronický knižnično-informačný systém. Výpožičnú lehotu si môže používateľ sám predĺžiť:

  • v knižnici
  • prostredníctvom svojho konta cez internet na www.kniznicatrnava.sk
  • telefonicky
  • elektronickou poštou

Predĺženie treba uskutočniť pred uplynutím výpožičnej doby a možno ho realizovať iba trikrát po sebe. Dokument nie je možné predĺžiť v prípade, že je naň rezervácia iným používateľom, používateľovi do obdobia 1 mesiaca končí platnosť registrácie alebo už skončila. Ak ste amnestiu na poplatky za nevrátené knihy premeškali, máte smolu. Ďalšia je na pláne až na budúci rok v marci.

Počet výpožičiek kníh počas marca, mesiaca knihy v tomto roku oproti tomu minulému rástol.

Napríklad v marci 2018 zaevidovali 7396 výpožičiek beletrie. V marci 2019 ich zaevidovali 7438, čo predstavuje nárast o 42 výpožičiek oproti minulému roku. Čo sa týka výpožičiek detskej literatúry, knižnica zaevidovala o 347 výpožičiek viac a pri časopisoch bol nárast o 341 výpožičiek oproti predchádzajúce­mu roku.

Foto: ilustračné

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
20
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM