Júlia Vargová Rôzne Správy

Mesiac knihy bol v Trnave úspešný: O tieto tituly je najväčší záujem

Pozreli sme sa, ako to v uplynulých mesiacoch vyzeralo v trnavskej knižnici. Poznáme výsledky knižnej amnestie aj štatistiky najpožičiavanejších kníh.

Ilustračný obrázok k článku Mesiac knihy bol v Trnave úspešný: O tieto tituly je najväčší záujem
20
Galéria
Zdroj: TASR

Trnavská knižnica sa v marci zapojila do jubilejného dvadsiateho ročníka Týždňa slovenských knižníc. Začiatkom apríla sa zase stala dejiskom festivalu Dni detskej knihy. V stredu 17. apríla knižnica slávnostne otvorila zrekonštruované priestory študovne s regionálnou literatúrou. Rekonštrukčné práce v budove knižnice trvajú už niekoľko rokov.

Budova Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave je od roku 2013 národnou kultúrnou pamiatkou.

S rekonštrukčnými prácami začali ešte v roku 2011. Prvý vynovili exteriér budovy, a postupne sa začalo i s obnovou interiéru.

Tohtoročný mesiac knihy sa dá z pohľadu trnavskej knižnice označiť za úspešný. Počet výpožičiek kníh počas marca v tomto roku oproti tomu minulému rástol.

Porovnanie výpožičiek:

  Marec 2018 Marec 2019
Odborná literatúra 6016 6603
Beletria 7396 7438
Detská literatúra 4189 4536
Časopisy 252 593

Fičí Rowlingová i Karika

Čo sa týka konkrétnych titulov kníh, počas mesiaca knihy z detskej beletrie najviac zaujal Harry Potter a kameň mudrcov, nasledoval Harry Potter a tajomná komnata a rovnaký počet čitateľov si vypožičal Denník odvážneho bojka a pokračovanie kultového príbehu o mladom čarodejníkovi, Harry Potter a väzeň z Azkabanu. Z detskej odbornej literatúry najviac zaujal titul Julius Caesar a jeho zákerní priatelia a Hitparáda gréckych bájí.

V oddelení beletrie pre dospelých bol najúspešnejší slovenský trhák Trhlina, ktorého autorom je Jozef Karika.

Druhým najpožičiavanejším knižným dielom bola Venuša zo zátoky od Dominika Dána a treťou najpožičiavanejšou knihou bola Karikova Priepasť. Z odbornej literatúry si najviac ľudí vypožičalo knihu Stratégie a metódy rozvoja osobnosti dieťaťa a následne Stručný etymologický slovník slovenčiny a dielo Pedagogicko-didaktická práca učiteľa.

Odpustili nemalé pokuty

Marec je mesiacom knihy od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu, slovenského národného buditeľa a ľudového spisovateľa, ktorý ako kníhkupec rozširoval slovenskú a českú literatúru.

Cieľom zavedenia mesiaca knihy bola podpora záujmu o knihy a čítanie.

V Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave k marcu tradične patrila aj amnestia na poplatky za nevrátené knihy. „Tento rok sa odpustilo 171 pokút za neskoré vrátenie kníh, pričom však čitatelia museli knihy vrátiť. Bolo vrátených 506 kníh, hodnota amnestie bola 575,52 eur. Sú to pokuty, ktoré čitateľom vznikli za to, že si nepredĺžili výpožičnú dobu,“ informovala Emília Dolníková, vedúca Útvaru výpožičných služieb.

Foto: ilustračné

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
20
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM