BTW Kultúra Správy

Múzeum, galériu a knižnicu otvoria ako prvé. Divadlo musí počkať

Otváranie kultúrnych inštitúcií je na programe v súvislosti s uvoľňovaním preventívnych opatrení. Straty zatiaľ narastajú.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum, galériu a knižnicu otvoria ako prvé. Divadlo musí počkať
3
Galéria
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Dnes24.sk

V rámci uvoľňovania preventívnych opatrení pripravuje Trnavský samosprávny kraj (TTSK) otvorenie svojich kultúrnych inštitúcii. V Trnave najskôr otvorí múzeum, galériu a knižnicu. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.

„Pre ľudí a kultúru v kraji to je veľmi dobrá správa, že môžeme otvoriť aspoň niektoré kultúrne inštitúcie. V tejto chvíli čakáme na usmernenie hlavného hygienika, prevádzka bude možná len pri dodržiavaní hygienických opatrení. Budeme tak chrániť zamestnancov i návštevníkov,“ uviedol Viskupič.

Trnava

Otvorenie sa týka Západoslovenského múzea, otvorí tiež Galéria Jána Koniarka rovnako ako Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.

Župa aktuálne zabezpečuje zdravotné ochranné pomôcky pre zamestnancov týchto inštitúcií. Presný termín ich otvorenia kraj verejnosti oznámi v najbližších dňoch.

TTSK

V Trnavskom kraji otvorí aj Vlastivedné múzeum v Hlohovci, Záhorské múzeum v Skalici, Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch, Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede a Vlastivedné múzeum v Galante. Ďalej sa verejnosti sprístupní aj Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, Galantská knižnica, Záhorská knižnica v Senici a Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede.

Osvetové centrá, hvezdáreň či divadlo, ktorých činnosť je založená na hromadných akciách, ostávajú naďalej uzavreté.

TTSK, ako dodal Viskupič, komunikuje s ministerstvom kultúry v súvislosti s dopadmi koronakrízy na kultúru. Štát by mal v tomto smere financovať straty krajských kultúrnych organizácií, ktorých je na Slovensku 220. TTSK zahŕňa celkom 18 kultúrnych inštitúcií s 331 zamestnan­cami. V dôsledku preventívnych opatrení sú ich finančné výpadky za mesiace marec a apríl na úrovni cca 110.000 eur. Najstratovejšie je krajské Divadlo Jána Palárika v Trnave, ktoré prišlo za dva mesiace už o viac ako 77.000 eur.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM