Správy

Múzeum vydáva historickú monografiu: Odhalí zaujímavosti o trnavskom Execíre

Kedysi bola štvrťou chudobných, dnes je vyhľadávanou lokalitou na bývanie. Vychádza monografia o trnavskom Execíre.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum vydáva historickú monografiu: Odhalí zaujímavosti o trnavskom Execíre
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

O mestskej časti, ktorá bola kedysi štvrťou chudobných a v súčasnosti je vyhľadávanou lokalitou Trnavy, pripravilo Západoslovenské múzeum (ZsM) v Trnave novú monografiu.

Nesie názov Trnavský Execír – Kopánka a pre čitateľov ju uvedú v sobotu 18. septembra. Informovala o tom vedúca prezentačného oddelenia Simona Jurčová.

História miesta

„Na začiatku 20. storočia bol Execír na okraji záujmu, žilo tam sociálne slabé obyvateľstvo v núdzových obydliach a bolo to aj miesto s kumuláciou ekonomicky znevýhodneného obyvateľstva. Publikácia sa zaoberá nielen konkrétnymi príkladmi zo života ľudí tejto špecifickej štvrte, ale i východiskami, príčinami tohto stavu, pokusmi o riešenie situácie i konkrétnymi impulzmi, ktoré viedli postupne k zlepšeniu života obyvateľov,“ informovala Jurčová.

V polovici storočia sa život v štvrti skvalitňoval a postupne mizla i segregačná nálepka jej obyvateľov.

Prečítajte si tiež

Začalo sa sťahovanie

Od roku 1943 sa tam na novovytvorenú ulicu, vtedy na úplný koniec mesta, prisťahovalo 30 roľníckych rodín z Ústia nad Oravou, ktoré malo byť zatopené Oravskou priehradou. Ulica nesie názov Ústianska.

Napokon na konci 20. storočia sa Kopánka stala miestom, kam sa ľudia začali sťahovať – ponúka bývanie v uliciach so zástavbou rodinných domov so záhradami, ale aj v bytových domoch na sídliskách v tesnom styku s centrom Trnavy s vlastnou rozvinutou infraštruktúrou.

„Monografia je plná autentických výpovedí obyvateľov i obrazového materiálu zo súkromných zdrojov, je nielen pútavým čítaním, ktoré čitateľa prevedie z minulosti do súčasnosti, ale do určitej miery aj návodom, ako je možné riešiť podobné situácie aj dnes,“ doplnila.

Monografiu kolektívu autorov vydala Národopisná spoločnosť Slovenska, ktorej je ZsM kolektívnym členom, s finančným príspevkom Fondu na podporu umenia a mesta Trnava.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM