Monika Hanigovská Kultúra

NAJ počas týždňa v Trnave a okolí: Užite si historické vozidlá, rozprávkový zámok aj festival!

Pozrite, čo sa chystá v Trnave a okolí! Možností je skutočne dosť.

Ilustračný obrázok k článku NAJ počas týždňa v Trnave a okolí: Užite si historické vozidlá, rozprávkový zámok aj festival!
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Tento týždeň sa nudiť nebudete! Vyberte si hneď z niekoľkých lákavých podujatí, ktoré odštartujú už čoskoro. Na svoje si prídu milovníci rozprávok, kníh, histórie, historických áut aj hudobnej zábavy.

Deň detí na zámku

1. júna od 08.00 hod. do 14.00 hod., na Hlohovskom zámku

Aj vaše deti si svoj najväčší sviatok môžu vychutnať skutočne rozprávkovo. Ako ohlasuje organizátor akcie, vstup detí na zámok do 15 rokov je zdarma.

Vzácne knihy

do 31. marca 2023, Západoslovenské múzeum v Trnave

V zbierkach historickej knižnice Západoslovenského múzea v Trnave sa nachádza vyše päťsto starých a vzácnych tlačí zo 17. storočia. Teraz máte možnosť vidieť mnohé z nich!

Nenechajte si ujsť výstavu s názvom Sedemnáste storočie slovom a obrazom: Staré tlače z historickej knižnice ZsM. Objavte nádherné ilustrované knihy o Číne. No možno vás zaujme i známe historické dielo s názvom Dejiny Uhorska od Antonia Bonfiniho. Nikdy ste nemali k takýmto skvostom bližšie!

Medzinárodný deň detí v osvetovom stredisku

1. júna o 09.00 hod. v Trnavskom osvetovom stredisku

Pripravený bude zaujímavý program, ako napríklad detské tvorivé dielne s ilustrátorom Bystríkom Vančom a pedagogičkami Michaelou a Dušanou Vančovou.

Deň detí na Trojičnom námestí

1. júla od 9.00 hod. do 17.00 hod., Trnava

Na pódiu pod mestskou vežou bude počas celého dňa prebiehať program. Tešiť sa môžeme napríklad na vystúpenia tanečných zoskupení. Chýbať nebudú ani súkromné základné umelecké školy Gaudia či štúdio Dušana Nebylu.

„Už 1. júna na Deň detí sa po dvojročnej prestávke opäť uskutoční podujatie najmä pre deti pod názvom Dobrovoľníci deťom. Tradičné celomestské mládežnícke podujatie pod taktovkou Mestskej rady mládeže v Trnave a rôznych dobrovoľníckych a mládežníckych organizácií bude na Trojičnom námestí," informuje mesto Trnava o podujatí, ktoré sa organizuje od roku 2004.

Piešťanské zlaté stuhy – Concours d Élegance

Od 2. júna do 4. júna od. 14.00 hod., Piešťany

Vychutnajte si jeden z najväčších eventov piešťanského kultúrneho leta. „Ponúka jedinečnú možnosť naživo si prezrieť historické vozidlá a vývoj konštrukcie vozidiel prakticky od počiatkov automobilizmu,“ láka na akciu organizátor podujatia. Viac informácií na piestanskezla­testuhy.sk.

Piešťanské zlaté stuhy – Concours d´Elegance sa radia medzi najvýznamnejšie svojho druhu v Európe a každý rok sú magnetom pre návštevníkov z okolia i zahraničia.

Detský svet

do 31. decembra 2024, Západoslovenské múzeum v Trnave

Bude sa na čo pozerať! Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo zaujímavú výstavu pre malých aj veľkých. A to nie je všetko. Projekt mapuje hry a detské aktivity za asi 120 rokov (od šesťdesiatych rokov 19. storočia asi po osemdesiate roky 20. storočia). Doprajte si bohatú zbierku detských aktivít. Výstava je rozdelená do niekoľkých tém.

Nájdete v nej nielen fotografický materiál s tematikou detí a hier. Vo vitrínach zaujmú hračky, učebné pomôcky a veci súvisiace so školou, najobľúbenejšie sladkosti a veľa ďalšieho. Počas výstavy sa môžu návštevníci zapojiť do kreslenia, písania, skladania i hádania.

Monkey Business v Galante

3. júla od 20.30 hod., Nádvorie neogotického kaštieľa, Galanta

Poriadnu párty si užijete v neďalekom kaštieli, kde to odštartuje hudobná skupina Monkey Business. Vstupenky si možné kúpiť na mieste podujatia.

Rodina v tradičnej ľudovej kultúre

od 31. mája, Západoslovenské múzeum v Trnave

Ak chcete vedieť čomu na Záhorí hovorili „gargula“, či „kotúlky“, ako sa pripravovala skalická svadobná torta alebo ako vyzeral „zásednícky čepec“, príďte sa pozrieť do Západoslovenského múzea v Trnave. Dozviete sa všetko o vtedajších zvykoch Záhoria v období 2. polovice 19. storočia až 70. rokov 20. storočia.

Víkend otvorených parkov a záhrad

od 3. júna do 5. júna, Mestský park, Galanta

V Galante otvárajú mestský park na trocha iný spôsob. Ste zvedaví na veci, ktoré o ňom neviete? Viac o parku Vám povie arboristka Evka Sušková a historik Juraj Pekarovič.

Tešiť sa môžete aj na prehliadky galérie v severnom krídle, pamätných izieb, južnej veže a piknik v parku. Prelistovať si budete môcť aj knihy a časopisy z miestnej knižnice. Pozrite si najbližší program.

Program na piatok:

  • 09.30 – 12.00 Motivačné hry pre deti s lesným pedagógom
  • 10.00 – 12.00 Čitáreň pod korunami stromov

67. music festival Piešťany

od 1. júna 2022, Dom umenia Piešťany

Čo tak si skočiť na otvárací koncert? Sólistami sú špičkoví sóloví interpreti a členovia orchestra, zboru a komorného orchestra Slovenskej filharmónie, pod vedením významného českého dirigenta Petra Altrichtera.

Program:

  • 19.00 hod. Dom umenia – Terasa Slávnostné fanfáry Corni Di Bratislava (Tradičné fanfáry skupiny hráčov lesných rohov, ohlasujúce otvorenie 67. mfP)
  • 19.30 hod. Dom umenia – Veľká sála Slávnostný otvárací koncert

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie zaujímavé čítanie z Trnavy aj zo Slovenska:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM