Správy

Nemocnica má nové CT: Uviedla ho ministerka zdravotníctva A. Kalavská, FOTO

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská uviedla vo štvrtok oficiálne do prevádzky vo Fakultnej nemocnici Trnava nový CT prístroj tretej generácie.

Ilustračný obrázok k článku Nemocnica má nové CT: Uviedla ho ministerka zdravotníctva A. Kalavská, FOTO
14
Galéria

Prístroj je súčasťou nákupu 17 zariadení pre 13 slovenských nemocníc, ktoré rezort zaobstaral centrálne v elektronickej aukcii. V trnavskej nemocnici nahradil starší CT prístroj, spolu má rádiologická klinika FN k dispozícii dva moderné centrálne tomografy.

„Jeho cena je 946 456 eur s DPH. Výmena bola odôvodnená, staršie zariadenie muselo byť pre poruchovosť odinštalované, slúžilo od roku 2007,“ informoval riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.

Skrátenie čakacej doby na vyšetrenie

Primár rádiologickej kliniky Andrej Klepanec uviedol, že vďaka dvom CT môžu vyšetriť až 70 pacientov za deň a čakacie doby na vyšetrenie sa skrátia zhruba na týždeň.

„Ročne je vo FN takto vyšetrených 12 000 pacientov, realizovaných 38 000 vyšetrení a viac ako 900 nevaskulárnych intervenčných výkonov pod CT kontrolou,“ povedal.

Ministerka Kalavská ocenila odbornosť a erudíciu trnavského rádiologického pracoviska, ktoré dosahuje, ako uviedla, špičkové výsledky a radí sa medzi popredné pracoviská v oblasti diagnostickej a intervenčnej rádiológie na Slovensku.

„My sa preto snažíme dodávať na to potrebné prístrojové zariadenia, aby sme pacientom zabezpečili najlepšiu starostlivosť,“ povedala.

Moderná technika láka mladých lekárov

Nový CT prístroj podľa jej slov skracuje aj dobu vyšetrenia i znižuje radiačnú záťaž pacienta i personálu. Dodala, že po rokoch prichádza postupne v slovenských nemocniciach k výraznej obnove prístrojovej techniky, vďaka centrálnemu obstarávaniu bolo ušetrených približne 17 miliónov eur, ktoré nemocnice môžu investovať do ďalších oblastí.

Riaditeľ nemocnice doplnil, že vybavenie rádiologickej kliniky modernou technikou prináša so sebou benefit v podobe záujmu mladých lekárov tam pracovať.

„Nemáme personálny nedostatok, mladí chcú robiť špeciálne výkony, chcú robiť s novou technikou, podmienky, ktoré reálne sú, a plány, ktoré aj pre toto pracovisko máme, ich tu držia,“ konštatoval Žitňan s tým, že toto je krok, ako udržať mladých odborníkov na Slovensku.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Fakultná nemocnica Trnava má nové CT
14
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM