Dominika Handzušová Rôzne

Netradičná zábava pri kosení ručnou kosou: Súťažili deti i seniori

Štvrtý ročník Drahovskej kosy odštartoval koseckú sezónu. Ako vyzerali najmladší i najstarší súťažiaci a kto súťaž vyhral?

Ilustračný obrázok k článku Netradičná zábava pri kosení ručnou kosou: Súťažili deti i seniori
Zdroj: TASR

Drahovská kosa odštartovala tohtoročnú súťažnú sezónu v koseckom kalendári Slovenského koseckého spolku. Na lúke na lazoch medzi obcami Drahovce a Madunice súťažilo v štyroch kategóriách 45 koscov. Najmladší kosec mal 10 rokov, najstarší prekročil osemdesiatku.

Na rýchlosť i kvalitu

Ženskú kategóriu vyhrala Emília Šaligová z Hruštína, mužská kategória mala dvoch víťazov – Marcela Kuriana z Poproča a Jána Štajera z Hruštína. Porota hodnotila nielen výsledný čas, ale aj kvalitu kosby. „Drahovce organizujú súťaž od roku 2012, v tomto roku sa aktívne zúčastnila aj Obec Drahovce, ktorá vyčlenila z rozpočtu financie na našu akciu, za čo im veľmi pekne ďakujem,“ skonštatoval hlavný organizátor podujatia, staršina Slovenského koseckého spolku Miroslav Ledecký.

Dobrému koscovi trvá približne jednu minútu, kým pokosí 50 štvorcových metrov trávneho porastu. Členovia Slovenského koseckého spolku tvrdia, že kosenie ručnými kosami sa na Slovensku začína rozmáhať napriek tomu, že ručné kosenie ako také zaniká. Zaujímavosťou je, že táto činnosť láka stále viac mladých ľudí. Najmladší kosci začínajú už vo veku štyri – päť rokov, najstarší prekročili deväťdesiatku a stále aktívne súťažia.

V minulosti súťaž zakázali

Prvá kosecká súťaž v Európe sa podľa dostupných zdrojov uskutočnila v roku 1830 na Veľkej lúke Muránskej planiny, kde sa stretli dve partie koscov. Ručné kosenie ako súťažná disciplína sa začala v Európe presadzovať v prvej polovici minulého storočia. Prvé záznamy o novodobých pretekoch v ručnom kosení na Slovensku sa zachovali z roku 1977. Vtedy skupina breznianskych nadšencov zorganizovala súťaž na lúke Banisko.

V televíznej reportáži z pretekov však bola odvysielaná aj časť vojenských kasární, vedľa ktorých sa súťažilo. To stačilo, aby bola akcia označená za nežiaducu, pretože sa prezradilo vojenské tajomstvo a oslabila sa obranyschopnosť ČSSR. Nasledoval zákaz organizovania ďalších ročníkov.

Kosci sa však vynašli. Našli si vhodného organizačného garanta, Socialistický zväz mládeže v spojení s Jednotným roľníckym družstvom, a kosecké súťaže od začiatku 80. rokov minulého storočia na Horehroní pokračovali. K najznámejším koseckým súbojom na Slovensku patrilo tradičné meranie síl medzi koscami z Pohorelej a Terchovej.

Pozrite si ako vyzerala súťaž na záberoch v priloženej fotogalérii.

Drahovská kosa odštartovala koseckú sezónu
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM