Kultúra Rôzne

Nevšedný Festival svetla a tieňa: Zahalí do tmy aj rozžiari rôzne zákutia Trnavy

Po štyroch rokoch konania sa Festivalu svetla a tieňa v Banskej Bystrici pridáva festival ďalšie miesto, a to Trnavu.

Ilustračný obrázok k článku Nevšedný Festival svetla a tieňa: Zahalí do tmy aj rozžiari rôzne zákutia Trnavy
8
Galéria
Zdroj: TASR

V piatok (20. 9.) večer sa rozžiari tamojší park na Kapitulskej ulici a zhasne osvetlenie Baziliky sv. Mikuláša. Návštevníci sa od 19:30 do 24:00 budú môcť pohybovať medzi múzeom, synagógou, hradbami, Mikulášskym námestím, kde ich na desiatich stanovištiach budú čakať inštalácie, projekcie či tanečníci. Informovala o tom projektová manažérka podujatia Ivana Rebrová.

Témou festivalu je „spoj“. „Festivalový program v Trnave prinesie práce autorov zo Slovenska, Veľkej Británie, Ukrajiny a Grécka, ktorí využívajú svetlo ako svoj hlavný nástroj,“ uviedla.

Festival organizuje občianske združenie TRAKT v spolupráci s mestom Trnava a Trnavským samosprávnym krajom a má zámer priniesť osvetu prostredníctvom súčasného umenia, diskusií a propagácie hodnotných diel.

Za bazilikou pri hradbách sa napríklad budú môcť diváci zapojiť štrnganím kľúčov do búrania múru, projektovaného na mestské hradby.

„Odmenou za úsilie pri vizuálnom búraní bude odhalenie jedinečných fotografií z Nežnej revolúcie,“ uviedla Rebrová.

Doplnila, že podujatie otvorí skladba nedávno zosnulého slovenského konceptuálneho a multimediálneho umelca Milana Adamčiaka. „Bude jedným zo spojení medzi staršou a mladšou generáciou, ktorá sa rovnako ako on nebojí presahov, nových foriem a spojení v umení,“ dodala.

Foto: Ilustračné

Pozrite si aj fotografie a video z nedávneho podujatia Digitálne graffiti Trnava, ktoré bolo malou ochutnávkou Festivalu svetla a tieňa.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM