Rôzne

Ničivé požiare a živelné pohromy: V priebehu vekov sa katastrofám nevyhla ani Trnava

Netradičné pohľady na rôzne pohromy prinesie v Trnave podujatie Klimatická zmena a katastrofy v priebehu vekov. Čo všetko ponúkne?

Ilustračný obrázok k článku Ničivé požiare a živelné pohromy: V priebehu vekov sa katastrofám nevyhla ani Trnava
Zdroj: Rastislav Búgel

Pripravil ho na 10. novembra Štátny archív v Trnave v spolupráci s občianskym združením (OZ) Voda pre klímu – environmentálne technológie, Katedrou klasickej archeológie na Trnavskej univerzite (TU) a Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM) pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Informovala o tom riaditeľka archívu Júlia Ragačová.

S 3D modelom

Hovoriť sa bude o tom, aké živelné pohromy a ničivé udalosti sa udiali v Trnave a v jej blízkom okolí, a podujatie ponúkne aj pohľad, ako a čo sa dá robiť na lokálnej úrovni na zmiernenie rizík. Súbežne sa v ten deň dopoludnia uskutoční workshop s 3D modelom vodozádržných opatrení v krajine na UCM na Námestí J. Herdu.

„V prvej prednáške Katastrofy v archeologických dokladoch sa Lucia Nováková z TU bude venovať kalamitám, ktoré poznačili vývoj ľudskej civilizácie. Katastrofy slúžia ako významný chronologický medzník, keďže prinášali zásadnú zmenu pre zasiahnuté komunity. V archeologických dokladoch je možné skúmať proces zničenia, obnovy a prevencie,“ uviedla Ragačová.

Prečítajte si tiež

Poučíme sa z histórie?

Riaditeľka archívu má pripravený príspevok Živelné katastrofy v Trnavskom okrese v prvej polovici 20. storočia. Údaje o prírodných katastrofách či ničivých požiaroch, ktoré postihli tunajšie obyvateľstvo, sa zachovali už od obdobia stredoveku.

I tieto udalosti viac či menej prispievali k vytváraniu podoby mesta a okolitých obcí a ovplyvňovaniu podmienok života v nich. Ivan Matušek z OZ položí otázku, či sa poučíme z histórie.

Bude sa venovať aj úbytku vody ako dosahu klimatickej zmeny a globálneho otepľovania na náš život. Združenie získalo prostriedky z nórskych grantov na záchranu piatich mokradí v rámci projektu Zachráňme spolu mokrade, ktorý bude prezentovať.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM