Monika Hanigovská Rôzne

Noc múzeí a galérií má čo ponúknuť: Na čo sa môžete tešiť v Trnave a okolí?

Do obľúbenej Noci múzeí a galérií, ktorá so sebou prináša každý rok zaujímavý program sa zapojila Trnava aj mestá v okolí. Čo sa chystá?

Ilustračný obrázok k článku Noc múzeí a galérií má čo ponúknuť: Na čo sa môžete tešiť v Trnave a okolí?
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Tretia májová sobota bude patriť múzeám a galériám. 13. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň na celom Slovensku. Pre návštevníkov je až do neskorých nočných hodín v desiatkach miest pripravený pestrý a bohatý program. Výnimkou nebude ani Trnava a okolité mestá.

Živé strašidielka

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo počas Noci múzeí a galérií naozaj pestrý program. Poteší nielen najmenších návštevníkov tejto akcie. V jeho útrobách sa totiž bude bojovať s drakom, ale ďalej sa predstavia napríklad aj živé neobvyklé „strašidielka“ v podobe všakovakých pakobyliek.

Milovníkov dávnej Trnavy potešia zase dostupné pohľadnice, či fotografie nášho mesta. Múzeum ponúkne aj zaujímavý prierez do histórie ale aj súčasnosti dobrovoľného hasičstva v TTSK. Okrem samotných vystavených exponátov sa môžu návštevníci tešiť aj na odborné komentované prehliadky. Západoslovenské múzeum v Trnave bude otvorené pri tejto príležitosti do 22.00 hodiny.

Prinášame vám v kocke kompletný program Západoslovenského múzea v Trnave počas Noci múzeí a galérií.

PROGRAM:

 • 18.00 hod. Ako sa Jano s drakom porátal – bábkové divadielko (koncertná sála).
 • 19.00 hod. Živé strašidielka – komentovaný sprievod výstavou.
 • 19.30 hod. História a súčasnosť dobrovoľného hasičstva v TTSK – komentovaný sprievod výstavou.
 • 20.30 hod. Okolo trnavských hradieb – komentovaná prezentácia starých pohľadníc a fotografií (koncertná sála).

Kopplova vila

Priestory Kopplovej vily na Zelenom kríčku budú pre návštevníkov počas Noci múzeí a galérií otvorené od 13.00 hodiny, pričom dvere vily sa pre záujemcov uzavrú hodinu pred polnocou. Milovníci umenia, či tvorivých činností sa môžu tešiť podľa slov organizátorov nielen na aktuálne výstavy, stále expozície ale aj na lákavé sprievodné podujatia.

Prinášame vám v kocke kompletný program Kopplovej vily v Trnave počas Noci múzeí a galérií.

PROGRAM:

 • Juliana Mrvová: Travelóg. Autorská výstava maľby a kresieb etablovanej výtvarníčky mladšej generácie, kurátorka: Beata Jablonská.
 • KISSOCHY (nádvorie Kopplovej vily). Inštalácia sôch Katy Kissoczy na nádvorí Kopplovej vily.

  Stále expozície v Kopplovej vile:

 • Dielo Jána Koniarka – stála expozícia sochárskej tvorby zakladateľa moderného slovenského sochárstva v Kopplovej vile.
 • Klenoty domova – slovenské klasické umenie 20. storočia.
 • Galéria portrétov – výber diel z kolekcie portrétneho žánru reprezentujúcich vývoj portrétneho maliarstva od konca 18. storočia po súčasnosť zo zbierok GJK.

. Sprievodné podujatia:

 • 13.00 – 16.00 hod. Tvorivé výtvarné aktivity a animačné hry pre deti. Organizované v spolupráci s Katedrou pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity v Trnave.
 • 17.00 – 18.00 hod. Komentovaná prehliadka k výstave Juliana Mrvová: Travelóg za účasti autorky.
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Milovníci dobrej hudby sa môžu tešiť aj na vystúpenie Kataríny Koščovej, ktorá sa predstaví na komornom jazzovo-šansónovom koncerte v Synagóge – Centre súčasného umenia. Prvé tóny hudobnej nádielky sa budú ozývať v synagóge už o 20.00 hodine. Koncert bude ukončení podľa slov organizátorov o 21. 30 hodine. Vstup bude taktiež voľný.

Aj v okolí

Pokiaľ by ste mali záujem počas Noci múzeí a galérií zájsť mimo Trnavy, v najbližšom okolí môžete taktiež navštíviť zaujímavé miesta, ktoré sa v tento deň plánujú do akcie zapojiť.

V Hlohovci bude počas soboty 20. mája od 15:00 do 20:00 hod. otvorená vyhliadka na veži kostola na Námestí svätého Michala, ktorá bude navyše obohatená o komentovanoú prehliadkou o histórií Hlohovca. Pohľad na krajinu z výšky veže je pri dobrom počasí skutočným zážitkom. Bezprostredné okolie mesta Hlohovec a veže je podrobnejšie opísané na štyroch veľkorozmerných fotografiách umiestnených na každej svetovej strane vyhliadky.

Zaujímavý program môžete zažiť aj v Piešťanoch. Vojenské historické múzeum totiž otvorí svoje brány od 13:00 do 24:00 hod. Pozrieť si budete môcť prezentáciu nových prírastkov v expozícii, výstavu chladných a palných zbraní a munície Klubom vojenskej histórie či statické ukážky múzejnej techniky na voľnej ploche.

Zúčastnili ste sa už niekedy na podujatiach počas Noci múzeí a galérií?

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM