Správy

Nový rok priniesol ZMENY: Novinkou v prímestskej doprave sú predplatné cestovné lístky

Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave v Trnavskom kraji majú k dispozícii od 1. januára nový druh cestovných lístkov. Ide o predplatné cestovné lístky, ktoré sú výhodnejšie najmä pre pravidelných cestujúcich.

Ilustračný obrázok k článku Nový rok priniesol ZMENY: Novinkou v prímestskej doprave sú predplatné cestovné lístky
Zdroj: TASR

Súčasne vstúpila do platnosti aj zonácia kraja a aktualizovaná tarifa jednorazových cestovných lístkov. Podrobnosti a informácie o uvádzacích zľavách nájdu cestujúci na novom webe www.cestujlahko.sk.

„Popri modernizácii vozidlového parku robíme ďalšie z krokov, ktorými chceme zvýšiť podiel cestujúcich verejnou dopravou, ktorá je ekonomickejšia aj ekologickejšia ako individuálna automobilová doprava. Prinášame preto moderné a osvedčené riešenie v podobe zavedenia predaja predplatných cestovných lístkov. V prvom roku od ich zavedenia sú dostupné s uvádzacou zľavou,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

S čipovou kartou

Predplatný cestovný lístok je možné zakúpiť na sedem, 30, 90 alebo 365 dní. Počas prvého roka je dostupný aj 180-dňový predplatný lístok pre študentov za špeciálnu cenu. Nosičom elektronického lístka je aktuálne funkčná dopravná čipová karta, na ktorú sa dá predplatný lístok kúpiť online na stránkach dopravcov alebo v ich predajniach. K aktivácii lístka dôjde po priložení karty k snímaciemu zariadeniu v autobuse. Opakovaný nákup lístkov bude možný aj priamo u vodiča autobusu.

Prečítajte si tiež

Nové tarifné zóny

Okrem časovej platnosti lístkov si cestujúci vyberajú aj tarifné zóny, v rámci ktorých cestujú. Zoznam zón a v nich ležiacich zastávok je zverejnený na www.cestujlahko.sk. K dispozícii je aj celosieťový lístok, na ktorý je možné cestovať neobmedzene na všetkých linkách. V ponuke je základný, zľavnený a aj prenosný lístok. Prenosný nie je viazaný na konkrétneho cestujúceho, a teda je vhodný pre rodiny alebo pracovné kolektívy.

Súčasne so zavedením predplatných lístkov dôjde aj k zvýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 percent. Pri platbách z čipovej karty je stanovená fixná zľava vo výške 0,15 eura. Tarifa bola naposledy zvyšovaná v roku 2011, teda pred viac ako 11 rokmi, v dôsledku čoho ceny lístkov už dlho nezodpovedajú nákladom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM