Správy

Nový Vojenský archív je o krok bližšie: Rezort obrany vyhlásil verejné obstarávanie

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu na novú budovu Vojenského archívu v Trnave.

Ilustračný obrázok k článku Nový Vojenský archív je o krok bližšie: Rezort obrany vyhlásil verejné obstarávanie
18
Galéria

Ako sa uvádza vo vestníku verejného obstarávania, predpokladaná hodnota zákazky bez DPH je 829 181 eur, o víťazovi rozhodne najnižšia predložená ponuka. Záujemcovia majú čas prihlásiť sa do 19. decembra.

Špeciálne bezpečnostné požiadavky

Budova Vojenského archívu (VA) bude realizovaná na pozemku mimo zastavaného územia Trnavy, v blízkosti Malženickej cesty. Pozemok je majetkovoprávne vyrovnaný vo vlastníctve SR a v správe MO. Keďže bude realizátor narábať s utajovanými skutočnosťami, v podmienkach účasti v súťaži sú na záujemcov aj špeciálne bezpečnostné požiadavky.

Úmysel pristúpiť k výstavbe archívu oznámili v septembri v Trnave rezortný minister Jaroslav Naď a minister financií Igor Matovič (obaja OĽANO).

Prečítajte si tiež

Nevyhovujúce priestory

Realizácia sa uskutoční po rokoch nenaplnených prísľubov predchádzajúcich vedení MO. Archív už niekoľko desaťročí sídli v podmienkach nevhodných na archívnictvo objektov historickej Trnavskej univerzity z roku 1615.

Sú národnou kultúrnou pamiatkou so špecifickými požiadavkami na obnovu, ktoré sa nezlučujú s požiadavkami na moderné fungovanie archívu.

VA na novom mieste dostane päťposchodový depozitár s kapacitou na 41 kilometrov spisov, administratívnu budovu pre zhruba štyri desiatky zamestnancov, bádateľne a ďalšie priestory. Objekt bude spĺňať viaceré environmentálne požiadavky. Prostriedky na realizáciu vyčlenil rezort vo vlastnom rozpočte.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Vizualizácie nového vojenského archívu v Trnave
18
Galéria
Zdroj: Ministerstvo obrany SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM