Kristína Nemcová Správy

O týždeň by sa mohli vrátiť do škôl všetci žiaci. Ako budú k hodnoteniu pristupovať učitelia?

Žiaci niekoľko mesiacov zotrvávali v dištančnej forme výučby. To sa má však už čoskoro zmeniť.

Ilustračný obrázok k článku O týždeň by sa mohli vrátiť do škôl všetci žiaci. Ako budú k hodnoteniu pristupovať učitelia?
Zdroj: Pexels.com, Julia M. Cameron

Pandémia koronavírusu ovplyvnila ako život rodičov, tak aj ich detí. Dištančná výučba je pre obe strany náročná a často nedostačujúca, čo vo viacerých domácnostiach vyvolalo stres.

Problémom s dištančnou formou výučby je spojený aj s nedostatok socializácie, ktorá dieťa formuje. Učitelia to však po návrate na prezenčnú formu výučby tiež nebudú mať jednoduché.

Na názor a postup výučby sme sa spýtali učiteľky nemeckého jazyka bilingválneho štúdia Obchodnej akadémie v Trnave.

Dištančná výučba zmenila domácnosti

„Myslím, že na stredných školách je to trochu inak ako na základných. Pre mladších žiakov je samoštúdium náročnejšie obsahovo aj z hľadiska zvládnutia novej formy práce, potrebujú výklad učiteľa, pripadne sa spýtať na niečo, čo im nie je jasné, a aj učiteľ potrebuje pre overenie si žiakovho pochopenie určitú spätnú väzbu. Pretože tieto poznatky budú základom pre nadstavbu vo vyšších ročníkoch," vyjadrila sa Mgr. Dáša Ondrušová.

Stredoškoláci sú vedení k samostatnej práci s materiálmi, samoštúdiu. Výučba cez internet bola teda o čosi ľahšia ako pri nižších ročníkoch.

„My máme rozvrh rozdelený na hodiny, keď žiaci pracujú samostatne, a online hodiny, keď učiteľ môže vysvetľovať a konzultovať so žiakmi. Žiaci boli celý čas ústne i písomne priebežne skúšaní, preberáme riadne učivo podľa osnov a plánov. Takže nástupom do školy sa zmení len miesto ich vzdelávania," vysvetľuje svoje učebné postupy.

Dáša tiež nezabudla zdôrazniť dôležitosť sociálneho kontaktu a sebadisciplíny spojenej s povinnosťami. Podľa nej žiakom tiež chýba načas vstať, obliecť sa a odchod z domu.

Koronavírus na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM