Rastislav Búgel Rôzne

Obnova na stredovekých hradbách: Turistom sprístupnia štyri úseky

Trnavská radnica sa pustila do budovania zábradlia a schodiska na stredovekých hradbách za Bazilikou sv. Mikuláša. Od začiatku decembra by mal byť tento úsek prístupný verejnosti, z hradieb je výhľad na centrum mesta i na najväčšie trnavské sídlisko Družba.

Ilustračný obrázok k článku Obnova na stredovekých hradbách: Turistom sprístupnia štyri úseky
Zdroj: TASR

Rovnakým spôsobom chce pokračovať ešte na ďalších dvoch úsekoch, na južnej strane pri City Arene a západnej strane hradieb pri Bernolákovej bráne. Na severnej strane, v časti ulíc Hornopotočná – Jerichová pri hasičskej zbrojnici je už zábradlie vybudované a po vynovení okolia bude aj táto časť sprístupnená.

Súčasťou celého projektu je realizácia schodiska, drevených konštrukcií, ktoré budú slúžiť ako zábradlie, bránky, stropu bašty, informačného a bezpečnostného systému. Ako materiál sa použilo dubové drevo, nosným materiálom je kov.

Pre Trnavu znamená tento krok vôbec prvýkrát turisticky zatraktívniť jeden z najzachovalejších a najucelenejších hradobných systémov v strednej Európe. Predkovia dnešných Trnavčanov začali opevnenie stavať v 13. storočí. Najskôr boli postavené štvorhranné obranné veže, neskôr vyhĺbili vodnú priekopu a vykopaná zem sa použila na výstavbu valu medzi vežami do času, kým neboli hotové múry hradieb z tehál. Použili ich na to najmenej 4,3 milióna.

Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia. Už niekoľko desaťročí sa mesto snaží o obnovu hradieb a tie sú až na malé úseky už rekonštruované a v dobrom stave.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM